banner39

İran, UAEA raporunu zafer olarak niteledi

İran, Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın yayınladığı raporu, zafer olarak niteleyerek "haklılığımız ispatlanmıştır" diye açıkladı.

Arşiv 22.02.2008, 19:23 23.02.2008, 09:02
İran, UAEA raporunu zafer olarak niteledi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran, Uluslararası Atom Enerji Ajansı'nın (UAEA) kısa süre önce yayınladığı raporu, İran için bir zafer olarak nitelendirdi.

UAEA Başkanı Muhammed El Baradey'in İran'ın nükleer çalışmalarına ilişkin raporunun yayınlanmasının hemen ardından bir basın toplantısı düzenleyen İran Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Sait Celili, yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını cevapladı.

UAEA'nın sormuş olduğu 6 sorunun cevaplandığını, rapora göre İran ve UAEA arasında cevaplanmayan soru ve şüphenin kalmamasına dikkat çeken Celili, "İran halkının haklarında direnmesi ile elde edilen bu zaferden dolayı İran halkını kutluyorum" dedi. Raporun

İran'ın haklı olduğunu kanıtladığının altını çizen Celili, "Bugün UAEA raporu ile İran'ın haklılığı ispatlanmıştır" diye konuştu. Raporun, İran'ın nükleer çalışmaları hakkında öne sürülen tüm suçlamaları ortadan kaldırdığını ifade eden Celili, bu suçlamaları ortaya atan ülkelerden yanlışlarını telafi etmelerini istedi.

Celili ayrıca, UAEA ile daha önce varılan mutabakat çerçevesinde, artık İran'ın UAEA'daki dosyasının normale dönmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?