banner39

İran uluslararası maçlardan men edildi

FIFA, devletin ülkedeki futbol ortamına müdahale ettiği gerekçesiyle İran'ı karşılaşmalardan men etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran uluslararası maçlardan men edildi

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), devletin ülkedeki futbol ortamına müdahale ettiği gerekçesiyle, İran'ı uluslararası futbol karşılaşmalarından men etme kararı aldı. FIFA, İran'a, Futbol Federasyonu Başkanı Mohammed Dadgan'ı görevine geri çağırması ve ülke futbolunu FIFA tüzükleriyle uyumlu hale getirmesi için 15 Kasıma kadar süre tanımıştı.

İran'ın bu süre zarfında gerekli değişiklikleri yapmaması üzerine dün toplanma kararı alan FIFA Acil İşler Komitesi, İran'ın uluslararası futbol karşılaşmalarından men edilmesini kararlaştırdı.

FIFA, İran'ın, “üye kurumların bağımsızlığı, her ülkedeki futbolu yönetmekle görevli kuruluşun karar alma sürecindeki bağımsızlığı ve kurumların yönetimlerinde gerçekleşen değişikliklerin uygulanış biçimi” konularında ilgili FIFA tüzüklerine ve prensiplerine uymadığını bildirdi.

2007 Asya Kupası'na katılmaya hak kazanan İran, ancak hazırlayacağı yeni tüzükler ve FIFA ile Asya Futbol Konfederasyonu gözetimi altında gerçekleştirilecek yeni bir seçimin ardından uluslararası futbol karşılaşmalarına geri dönebilecek.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?