banner39

İran Uranyum Konusunda Geri Adım Attı

Venezüella'da bulunan İran Cumhurbaşkanı Hatemi, uranyum faaliyetlerini geçici olarak askıya aldıklarını açıkladı. Hugo Chavez de, İran'ın nükleer programa sahip olma hakkının olduğunu söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran Uranyum Konusunda Geri Adım Attı

Nükleer programı konusunda ABD yönetiminin baskısına maruz kalan İran geri adım attı. İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi uranyum zenginleştirme faaliyetlerini geçici olarak askıya aldıklarını açıkladı. Venezüella'da resmi temaslarda bulunan Hatemi, "zorunlu olmadığımız halde geçici olarak uranyum zenginleştirme programını ertelemeyi kabul ediyoruz" dedi. Hatemi, İran'ın nükleer silah üretme çabasında olmadığını göstermek için işbirliğine hazır olduklarını da söyledi. Hatemi'nin kararı ABD yönetiminin İran konusundaki politikasını değiştireceğini açıklamasının ardından geldi. Washington önceki gün Tahran'ın nükleer programından vazgeçmesi için Avrupa Birliği inisiyatifini kabul ederek İran'a ekonomik teşviklerde bulunacağını duyurmuştu.

ABD yumuşama sinyali vermişti

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İran’ın atom bombası üretmekten vazgeçmesi halinde, Washington'un, İran'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne başvurusuna yönelik itirazından vazgeçeceğini açıklamıştı. ABD Başkanı George Bush da, İran’ın nükleer programı konusunda Avrupa ile birlikte çalışmaktan memnunluk duyduğunu söylemişti. Bush, 'özgür bir dünya yaratma yolunda İran’ın atom bombası üretmesine izin verilmeyeceğini, İran rejimine açıkça anlatmak için Avrupalı dostlarımızla birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyorum' demişti.

Chavez’den İran’a destek

Venezuella Devlet Başkanı Hugo Chavez de, İran'ın nükleer programa sahip olma hakkının olduğunu söylemişti. Venezüella'ya üç günlük ziyarette bulunan İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi ile biraraya gelen Chavez, dünyadaki diğer tüm ülkeler gibi İran'ın da atom enerjisi geliştirme ve bu alanda araştırma yapma hakkı bulunduğunu açıklamıştı.


banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?