banner15

İran, uranyumu transferine hazır

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, "Uranyumumuzu başka bir ülkeye gönderebiliriz" dedi.

İran, uranyumu transferine hazır

   
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, zenginleştirilmiş uranyumu başka bir ülkeye gönderebileceklerini açıkladı. İngiltere ve İsrail'in karşı çıkmaları dışında Batılı ülkelerin, uranyum takasında gerçekten işbirliği yapmak istediklerine inandıklarını belirten Ahmedinejad, nükleer alanda işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Ahmedinejad, Birleşmiş Milletler'in (BM) talep ettiği gibi şu ana kadar yüzde 3.5 oranında zenginleştirilmiş İran uranyumunu başka bir ülkeye 4-5 yıl içinde yüzde 20 zenginleştirilmiş haliyle geri almak üzere göndermekte sakınca görmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, devlet televizyonunda canlı olarak halka hitaben yaptığı konuşmada, batılı ülkeleri kastederek, ''İşbirliği istiyorlar, biz de olumlu karşıladık. Buyursunlar bizim için sakıncası yok, gelsinler nükleer santral inşa etsinler, 20 tane nükleer enerji santrali yapsınlar. Rusya, Fransa ve ABD gelsin nükleer santral inşa etsin, ne sakıncası var ki." diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın, İran'ın, uranyumunu başka bir ülkeye göndermeye hazır olduğunu duyurması üzerine, zenginleştirilmiş uranyumun gönderilebileceği muhtemel iki ülkeden birinin de Türkiye olduğu diplomasi çevreleri tarafından dile getiriliyor. İran'ın uranyumunu gönderebileceği ikinci ülke ise bu çevrelere göre Rusya.

Uluslararası camia, Rusya ile birlikte İran'ın zenginleştirilmiş uranyumunu kabul edeceğini açıklayan Ankara'nın, Ahmedinejad'ın açıklamalarından sonra nasıl bir diplomasi yürüteceğini merak ediyor.

İran'da diğer ülkelere yönelik olarak var olan 'eğer uranyumu verirsek geri alamayız' türü şüphelerin Türkiye'ye karşı var olmadığını ifade eden diplomatik kaynaklar, Ankara'nın da uygun bulması durumunda İran'ın zenginleştirdiği uranyumu tekrar geri almak üzere Türkiye'ye gönderebileceğini kaydediyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 09:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48