İran uyardı, Azerbaycan'da bir cami kurtuldu

Azerbaycan'da bir Şii caminin yıkımına tepki gösteren Ayetullah Şirazi, yıkımı durdurdu.

İran uyardı, Azerbaycan'da bir cami kurtuldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Azerbaycan'da yıkılması kararlaştırılan Fatıma Zehra Camii'nin yıkılmasına İran'ın önemli Ayetullahlarından Mekarim Şirazi'nin karşı fetvası gelince Azeri yönetimi geri adım attı.

Tahrantimes'ın haberine göre Ayetullah Mekarim Şirazi'nin fetvası Azeybaycan Din Şurası Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşazade tarafından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e iletildi.

İlham Aliyev, Ayetullah Şirazi'nin fetvası gereğince Şiilerin camisi olarak bilinen  Fatıma Zehra Camii'nin kapatılmasını şimdilik askıya aldı.

Ülkedeki Sünni Müslümanlar da kapatılma kararının onandığı camilerin de yıkılmaması için yetkililere şikayetlerini bildiriyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2010, 13:44
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
TEBRİZİ
TEBRİZİ - 11 yıl Önce

Şiilerin dini müesseseleri olan HAVZA'ları ve havzalara hakim,İctihad yetkisine sahip Ayetullahları var.Emirlerine itaat etmemek Hz.Peygambere itaat etmemekle eş.Bunlar istedikleri siyasi cihete baskı yapabiliyorlar....
Sünnilerin ise sadece kitaplarda yazılı bulunan indıkları imani ve ameli esasları var ve bunları temsil etme yetkisi olan ne dini HAVZA'ları nede dini bu Havzaları yöneten dini liderleri olan Ayetullahları....
Vesselam

banner39