banner39

İran uzaya roket fırlatmayı başardı

İran'ın uzaya yerli füze fırlatmanın ilk ayağı olan ve 'Uzay Füzesi' diye tabir edilen roketi fırlatmayı başarıyla tamamladığını bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran uzaya roket fırlatmayı başardı

İran, uzaya ''roket'' fırlatmayı başarıyla test ettiğini açıkladı. İran devlet televizyonu, ''uzay füzesi'' diye tarif edilen roketin başarıyla fırlatıldığını duyurdu.

İran Uzay Araştırma Merkezi Başkanı Muhsin Behrami, roketin bilim ve teknoloji ile savunma bakanlıklarınca yapıldığını belirtti, ancak ayrıntılı açıklama yapmadı.

İran, uzaya uydu göndermeye çalışırken, bunun İran'ın kendi uydusunu uzaya gönderme çabalarının bir parçası olduğu ifade ediliyor.

İran, ''Sina-1'' adlı ilk araştırma uydusunu Rusya'nın işbirliğiyle ekim 2005'te uzaya fırlatmıştı.

Uzmanlar, ''Sina-1'' uydusunun casusluk için gerekli donanımdan yoksun olduğunu ifade ederken, İran'ın uydu programına ilişkin uluslararası ilgi, Tahran yönetiminin yerel teknoloji ve uzmanlarla üretmeyi planladığı ''Misbah'' adlı uydu üzerinde yoğunlaşıyor. İran Meclisi Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, geçen ay Kum kentinde yaptığı bir konuşmada, fırlatıcısı kısa süre önce yapılan bir İran uydusunun yörüngeye oturtulması için yakında fırlatılacağını söylemişti.

Uzaya uydu göndermenin, Tahran yönetimine uzun menzilli füze fırlatmak için teknolojik kapasitelerini deneme imkanı sunabileceği ifade ediliyor.

AA

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?