banner39

İran vanaları tekrar açtı

İran, Türkiye'ye verdiği günlük doğalgaz miktarını 27 milyon metre küpten 4 milyon metre küpe kadar düşürmüştü. Bugün itibariyle vanalar biraz açıldı...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran vanaları tekrar açtı

Alınan bilgiye göre, bu ayın ortalarında havaların soğuması ile ilgili anlaşma kapsamında "mücbir sebep"e dayanarak, Türkiye"ye verdiği gazda kısıntıya giden İran, günlük 27 milyon metre küp doğal gaz miktarını, geçen hafta 4 milyon metreküpe kadar düşürdü.
     
Türkiye"ye verdiği doğal gazı ayın başından beri belli oranlarda azaltan İran, bu hafta ise gaz miktarını bir miktar artırarak 4 milyondan 6 milyon metreküpe yükseltti.
     
Havaların iyice soğuduğu Aralık ayının başında Türkiye"ye verdiği doğal gazı, önce günlük 18 milyon metre küpe kadar indiren İran, belli aralıklarda kısıntıya giderek verdiği gaz miktarını 4 milyon metre küp seviyelerine kadar çekmişti.
     
İran"ın doğal gazı kısmasından dolayı herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için, Mavi Akım"dan günlük 27 milyon metre küp düzeyinde alınan doğal gaz miktarı ise 34 milyon metre küpe çıkarılmıştı.
     
Bu arada arz güvenliğini sağlama yönünde aldığı tedbirler kapsamında, Egegaz"a ait Aliağa LNG terminaline gelen ikinci gemiyle, 125 bin metre küp LNG eşdeğeri doğal gaz (75 milyon metre küp gaz) getirilmişti.
     
Üçüncü geminin de yolda olduğuna işaret eden yetkililer, sıvılaştırılmış doğal gaz getiren bir geminin, bölgenin en az üç-dört günlük gaz ihtiyacını karşıladığını, dolayısıyla İran"ın da günlük verdiği gaz miktarını 14-15 milyon metreküpe çıkarmasıyla herhangi bir sorunun kalmayacağına dikkat çektiler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?