banner15

İran ve Irak'tan İşbirliği Mesajları

İran-Irak ilişkileri yeni bir dönemecin eşiğinde. İran’a 40 yıldan bu yana giden ilk Irak lideri olan Devlet Başkanı Celal Talabani, Tahran ziyaretinde ikili ilişkilerin geleceğini ele aldı. İran Devlet Başkanı Ahmedinecad ve dini lider Hamaney’le görüşen

İran ve Irak'tan İşbirliği Mesajları

ABD’nin, İran’ı, sahip olduğu nükleer program nedeniyle tehdit olarak görmesine rağmen, yeni Irak yönetiminin Tahran’la yeni ilişkiler kurma yolunda adımlar atması dikkat çekiyor. Irak Devlet Başkanı Talabani’nin de İran’a gerçekleştirdiği ziyaret de yeni bir döneme doğru atılan adımlardan biri. İran’daki temaslarında muhafazakar Devlet Başkanı Ahmedinecad ve ülkenin ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney’le görüşen Talabani’nin bu ziyareti, 40 yıldan bu yana bir Irak liderinin İran’a yaptığı ilk üst düzey ziyaret olma özelliğini taşıyor.  

Tarihi İran ziyaretinde, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, ikili ilişkilerin ticari ve güvenlik alanlarında geliştirilmesi konusunda görüşmelerde bulundu. İran’dan Irak’a destek mesajlarının verildiği görüşmelerden Talabani’nin de memnun kaldığı gözleniyor. Nitekim, ziyaretin sonunda, Talabani ve Ahmedinecad’ın düzenlediği ortak basın toplantısında, ikili ilişkilerin geliştirileceği yönünde açıklamalar yapıldı.

Direnişçilere karşı destek

Ülkesini ziyaret eden Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’ye direnişçilerle mücadelede destek sözü veren İran yönetimi, Irak’ta istikrarın sağlanmasının  kendilerini de ilgilendirdiğine dikkat çekti. Bu öneriye sıcak bakan Celal Talabani ise direnişlerin konusunda ABD ile farklı görüşte. Talabani, Irak’a İran üzerinden direnişçilerin sızdığı yönündeki suçlamayı benimsemiyor.

Irak Devlet Başkanı, Tahran’da verdiği mesajla da bunu açık bir şekilde dile getirdi ve “Herkes tek bir şey söylüyor, yani, İran’la Irak halkı ve Irak yönetimi arasındaki işbirliğinde sınır olmadığını“ dedi. Koşulların, İran - Irak arasındaki ilişkilerin en üst düzeye çıkarılmasına uygun olduğunu belirten Talabani, hedeflerinin İran’la ilişkilerin geliştirilmesi olduğuna dikkat çekti.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da Talabani'nin ziyaretinin ikili ilişkilerin pekiştirilmesi için ''iyi bir fırsat'' olduğunu söyledi. ''Talabani'yi karşılamak, Irak halkını karşılamaktır“ diyen Ahmedinecad, Irak’ta yaşananlan konusunda ise endişe duyduğunu ifade etti. Ahmedinecad, iki ülkenin millet ve yönetimleri arasında mesaje görmediklerini belirterek, Irak'ın ilerlemesini, bağımsızlığını ve yeniden yapılandırılmasını istediklerini dile getirdi.

Ekonomik destek

Talabani’nin ziyaretinde ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi de masaya yatırıldı. Irak Devlet Başkanı, İran'ın Irak'a 10 milyon dolar hibe, 1 milyar dolar da kredi vereceğini söyledi. Talabani, ayrıca petrol ve gaz konularının da görüşmelerde gündeme geldiğini belirterek, Basra ve Hurremşehr arasında demiryolu yapılmasının kararlaştırıldığını duyurdu.  (DW)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48