banner39

İran ve Kazakistan arasında sıcak 'enerji'

Enerji konusunda yeni işbirliği anlaşmaları imzalayan iki ülke ilişkilerini geliştiriyor.

Arşiv 08.04.2009, 14:53 08.04.2009, 16:57
İran ve Kazakistan arasında sıcak 'enerji'

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran ve Kazakistan arasında esen işbirliği rüzgarının son örneği İran devlet başkanı Mahmut Ahmedinejad'ın ülkeye ziyareti sırasında yaşandı. Kazak devlet başkanı Nursultan Nazarbayev ile görüşen Ahmedinejad enerji konusunda yeni projeler için de düğmeye bastı.

Kazakistan-Türkmenistan-İran boru hattı konusunda görüşmeleri sürdüren iki ülke yetkilileri, Kazakistan'ın İran üzerinden Asya pazarına açılması için yeni anlaşmalar da imzaladı. İran içinde petrol arıtma tesislerinin de kurulması gündemde... Tesislerin İran'ın kuzeyinde Hazar kıyısında inşa edilmesi en ciddi alternatif olarak değerlendiriliyor. Ancak mali kriz nedeniyle planların ertelenebileceği de belirtiliyor.

Projelerin gerçekleşmesi önünde diğer bir engel de ABD- İran ilişkileri. Kazak yönetim bu sorunu önemsemek zorunda. Iran başkanının ziyareti öncesi bir açıklama yapan üst düzey bir Kazak yetkili İran nükleer programı etrafında gelişen olaylardan rahatsızlık duyduklarını ifade etti. Uzmanların görüşüne gore bu sorun Kazakistan'ı İran yerine Çin ile yakınlaşmaya zorlayacak. Iki ülke arasında arabulucunun da bulunmaması enerji projelerini cazip hale getiriyor. Kazakistan'ın İran ve Çin ile yakınlaşmasının Rusya ilişkilerini olumsuz yönde etkilemeyeceği de iddia ediliyor.

Nazarbayev ve Ahmedinejad transit ulaşım sorununun çözülmesi için de bazı projeler üzerinde görüş birliğine vardı. Kazak mallarının Orta Doğu ve Avrupa ülkelerine İran üzerinden taşınabilmesi için planlanan demiryolu hattının uzunluğu 700 kilometre olacak ve inşasının beş yıl sürecek. Hattın hizmete girmesiyle yıllık 9.6-12 milyon ton yük taşınması düşünülüyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?