banner39

'İran ve Suriye Dünyayı dolar esaretinden kurtarabilir'

Suriye ve İran'ın temel üreticiler olarak gaz ve petrol işlemlerini aynı değerde tutarak doların etkisine son verebilirler.

Arşiv 16.02.2008, 09:38 16.02.2008, 09:38
'İran ve Suriye Dünyayı dolar esaretinden kurtarabilir'

İran'ın Moskova Büyükelçisi Suriye ve İran'ın temel enerji üreticileri olarak gaz ve petrol işlemlerini aynı değerde tutmakla dünyayı dolar esaretinden kurtarabileceğini iddia etti.

Gulamrıza Ensari Cuma günü 'Eco Moscow' radyosuna verdiği röportajında 'biz İran'da bir petrol borsası oluşturma peşindeyiz, burada farklı fiyatlarla satmaya çalışacağız, bu meyanda Rusya'dan da yararlanılabilir' dedi.

Ensari konuşmasının devamında Rusya'nın bu konuda çok önemli adımlar attığını, bundan sonra da işbirliği halinde olmanın ve süratle harekete geçmenin hem bu ülkeler hem de bütün Dünya için çok yararlı sonuçları olacağını söyledi.

İran Büyükelçisine Nükleer enerji konusunda sorulan soruya ise şöyle cevap verdi: "bu faaliyetler tamamen uluslararası kurallar çerçevesinde yürümekte ve hiçbir askeri amaç içermemektedir. Biz halkımız ve bilimin yararına yaptığımız her iş için Amerika'dan ve Batı'dan izin alamayız ya, işte Rusya faaliyetleri için Amerika'dan izin almıyor."

Kaynak: İrna

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?