banner39

İran ve Suriye'den ortak tavır

İran Cumhurmbaşkanı Ahmedinejad ve Suriye Devlet Başkanı Esat, düşman güçlerin oyunlarına karşı ortak tavır sergilleyeceklerini açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran ve Suriye'den ortak tavır

İran ve Suriye liderleri, İslam ülkelerinin, düşmanlarının oyunlarını bozacak güçte olduğunu bildirdi. Dün Tahran’da gelen Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat, İslami İran Cumhurbaşkanlığında resmi karşılama merasiminden sonra, İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’la ikili ilişkiler ile bölgesel ve uluslararası ilişkileri ele aldılar.

Mehr Haber Ajansı muhabirinin bildirdiğine göre, sözkonusu görüşmede İslam İran Cumhurbaşkanı, iki ülkeyi dost, kardeş özellikle bölgede ve İslam dünyasında önemli konuma sahip ülkeler olarak niteleyerek, iki ülke arasında karşılıklı görüş alışverişlerinin  son derece öneme haiz olduğunu söyledi.

İran ve Suriye arasında, iktisadi, teknoloji, kültürel, sanayi, ticaret, tarım ve diğer alanlarda iyi bir potansiyelin varolduğunu söyleyen Ahmedinejad, bu potansiyel imkandan en iyi şekilde yararlanmak gerektiğini söyledi.
Ahmedinejad, başta İran ve Suriye olmak üzere, İslam ülkelerinin tedbir ve mantıklı hareket etmesinin, bölge üzerinde çeşitli oyunları sergilemek isteyen düşmanlarının bu komplolarının bozulmasının yanı sıra gelişmelerin İslam ülkelerinin yararına bir şekilde değiştiğini söyledi.
Siyonist İsrail rejiminin Lübnan’ın kahraman evlatları ve direnişçileri karşısında yenilgiye uğramaları ve Amerika’nın da Irak’ta bataklığa  saplanması ve hedeflerinin gerçekleşmemesinin aslında siyonist rejim ve bu rejimin hamisi ABD’nin çöküşe girdiğinin en bariz göstergesi olduğunu söyleyen  Ahmedinejad, “İslam ülkeleri, düşmanların hedeflerinin yenilgiye uğramasını örtbas etmek için Müslümanlar ve İslam ülkeleri arasında fitne çıkarmaya dayalı fitneleri karşısında son derece uyanık ve dikkatli bir  şekilde ortak hareket etmelidir” dedi.
Başta ABD olmak üzere düşmanların, bölgedeki İslam ülkeleri ve milletleri arasında, etnik ve mezheplerarası çatışma çıkarmak suretiyle, bölgedeki gayri meşru varlıkları için bahane bulmaya çalıştıklarını söyleyen Ahmedinejad, “Bu yolla, siyonist İsrail ile kendi konumlarını güçlendirmek ve İslam ülkelerine darbe indirmek istiyorlar” dedi.
İslami İran Cumhurbaşkanı, Amerika’nın Irak’ta halkın  oyuyla işbaşına gelen hükümetin başarılı olmasını ve konumunun güçlenmesini istediğine de temas ederek, “Amerika’nın Irak’ta Şii ve Sünni çatışması çıkarmaya çalışması yada Irak’ın bölünmesine dair planları başta Irak olmak üzere bütün İslam ülkelerinin zararınadır Zira o zaman sömürgeci güçler bölge üzerinde siyasi ve iktisadi olarak hedefledikleri gayri meşru arzularına rahatlıkla  kavuşabilirler” dedi.
Ahmedinejad, Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) ve Fetih arasında varılan Mekke Anlaşması’ndan da memnuniyetlerini dile getirerek,  “Müslümanlar arasında çatışmalar her zaman bölge ve Müslümanların zararına neden olurken bundan düşmanlar  çok iyi yararlanmışlardır; bundan dolayı düşmanların fitne çıkarmaya ve Müslümanların arasında benzeri girişimlerde bulunması karşısında son derece uyanık olunmalı, direniş  zayıflatılmamalıdır” dedi.
İran’a gelen Suriye devlet başkanı Beşar Esat ise görüşmede,  İslam ülkelerinin mevcut potansiyelden, müslüman milletlerin refahı ve huzuru için en iyi şekilde yararlanmaları gerektiğini hatırlatarak, İran ve Suriye arasında ilişkilerin istenilen düzeyde olmasının, iki ülke halklarının gelişmesi ve ilerlemesinden önemli  rolünün olduğunu hatırlatarak, İran’ın  çeşitli alanlarda edindiği tecrübelerden yararlanmak istediklerini söyledi.
Esat, İran ve Suriye arasında son zamanlarda iktisadi alanlarda varılan anlaşmaların daha da geliştirilmesine vurgu yaparak, bu durumun iki ülke arasında  her sahada işbirliğinin artmasına vesile olacağını söyledi.
Amerika’nın bölge üzerindeki oyunlarının yenilgiye uğradığını belirten Beşar Esat, “Amerika, yenilgisini telafi etmek için bölgede yeni fitneler peşindedir. Zaten bunun için de her gün İran ve Suriye aleyhinde asılsız ve yalan yeni iddiaları gündeme getirmektedir” dedi.

İslam ülkeleri arasında sürekli ve sık sık görüş alış verişlerinin bölgede düşmanların oyunlarının  bozulmasına vesile olacağını söyleyen Suriye devlet  başkanı, “Amerika bu çerçevede, bölge milletlerini kendine çekebilmek için, müslümanları birbirine düşürmeye çalışan bir fitne içine girmiştir. İslam ülkeleri Amerika’nın bu fitneci oyununun bilincinde olmalıdır” dedi.

Beşar Esat, Amerika ve siyonist İsrail’in, İran ve Suriye’nin konumunu bozmak için, Irak, Filistin ve Lübnan kanalıyla yeni oyunlar sergilediğine de temas ederek,  bölge ülkelerinin Amerika ve İsrail’in bölge üzerindeki komplolarının bilincinde olmaları gerektiğini belirtti ve “Bölge ülkeleri arasında her alanda  ilişkiler ne kadar artarsa düşmanların  oyunları da o derece azalacaktır” dedi.

"Irak'ta güvenlik işgalcilerin çıkmasıyla mümkün"

İran İslam Nizamının Maslahatlarını Teşhis Konseyi başkanı Haşimi Rafsancani, Irak devlet başkanı Beşar Esat’la gerçekleştirdiği görüşmede, iki ülke ilişkileri ile bölge meselelerini ele aldı.

Mehr Haber Ajansı’na göre, bölge ve dünyanın halihazırda  çok hassas bir süreçten geçtiğini söyleyen Rafsancani, İslam ülkeleri arasında  işbirliğinin geliştirilmesinin zaruri olduğunu zira  İslam ülkeleri ve milletlerinin salahının ancak işbirliğinin artmasıyla mümkün olduğunu söyledi.
Sözkonusu görüşmede Suriye devlet başkanı Beşar Esat da iki ülke arasında ilişkilerin güçlü bir tarihinin bulunduğunu  belirterek “Düşmanların Filistin, Lübnan ve Irak’ta hedeflerinin başarısızlığa ve yenilgiye uğramı onların İslam ülkeleri aleyhinde düşmanlıkları için her türlü yolu denemesine  neden olmaktadır. Bundan dolayı özellikle İran ve Suriye genelde İslam ülkeleri İslam düşmanlarının bu oyunlarına karşı ortak bir  şekilde mücadele etmelidir” dedi.
İslami İran eski cumhurbaşkanı Rafsancani de görüşmede, Irak meselesine temas ederek, Irak’ta huzur ve güvenliğin ancak  işgalcilerin bu ülkeden çekilmesiyle mümkün olacağını zira Irak’ta çatışmaların, terörist saldırıların çoğunun kökünde işgalcilerin rolünün olduğunu söyledi.

Suriye devlet başkanı da, ülkesinin Irak’la ilişkilerini geliştirmeye çalışarak,  Amerika ve diğer İslam düşmanı güçlerin fitne çıkarmaya dayalı şeytani hedeflerinin gerçekleşmesini önlemek olduğunu belirterek, “Irak’ta huzur ve güvenlik, işgalcilerin bu ülkenin içişlerine müdahalesinin son bulması, Irak’ta bütün siyasi parti ve teşekküllerin  hükümette yer almasıyla mümkün olur” dedi.

Görüşmede Rafsancani de, Lübnan ve Irak’ta,  Şii ve Sünni ihtilafını bir fitne planını Amerika’nın gündeme oturtmaya çalıştığını belirterek, “İslam ülkelerinin liderleri, alimleri ve düşünürlerine bu fitnenin önlenmesinden önemli görev düşmektedir” dedi.

Rafsancani,  siyonist rejim İsrail’in Lübnan ve Filistin topraklarındaki planlarının bozulmasının da  İsrail ve hamilerinin bölge üzerinde yeni  oyunların sergilenmesine neden olduğuna vurgu yaparak, “İran ve Suriye, güçlü bir işbirliği  ile düşmanların  oyunlarını bozmada önemli rol oynayabilir” dedi.

 

Kaynak: http://www.mehrnews.com/tr/

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?