İran: Yahudi Soykırımı Bir Efsane

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, ''Yahudi soykırımının bir efsane'' olduğu ve Yahudi devletinin ABD, Kanada, Avrupa ve Alaska'da kurulmasını önerdi. Ahmedinecad, Filistin meselesinin tüm Müslümanların ülküsü olması gerektiğini söyled

İran: Yahudi Soykırımı Bir Efsane

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Yahudi soykırımının Avrupalıların İslam dünyasının kalbinde bir Yahudi Devleti kurmak için uydurdukları bir efsane olduğunu söyledi. İran'ın güneydoğusundaki Zahedan kentinde binlerce insana hitap eden Ahmedinecad, "Yahudi Soykırımı diye bir şey uydurdular. Şimdi Yahudi soykırımı efsanesini Allah'tan, dinden ve peygamberlerden daha üstün tutuyorlar." şeklinde konuştu. Konuşmasında İsrail'in Avrupa'ya taşınması fikrini yineleyen Ahmedinecad, İsrail yönetimini ve destekçilerini "ikiyüzlülük"le suçladı. Ahmedinecad, Yahudi devletinin ABD, Kanada, Avrupa ve Alaska'da kurulmasını önerdi.

Ahmedinecad, Filistin meselesinin tüm Müslümanların ülküsü olması gerektiğini söyledi. Ahmedinecad, Uluslararası Filistin Devrimini Destekleme Kongresi üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, Filistin meselesinin bir grup ya da bir ırka ait olmadığını belki İslam'a ve İslam dünyasına ait bir mesele olduğunu belirterek, bu konuda Müslüman ülkelerin daha etkin rol üstlenmesini istedi. Ahmedinecad büyük güçlerin, siyonizm aracılığıyla İslam dünyasına hakim olmak istediklerini belirtti ve bu noktayı hiç kimsenin göz ardı etmemesi gerektiğinin altını çizdi. İran Cumhurbaşkanı Filistin meselesinın her zaman canlı kalması gerektiğini söyledi ve, ''Mazlum Filistin halkının desteklenmesinin, tüm Müslümanların hedefi olmalıdır'' dedi. Ahmedinejad bütün Müslüman ülkelerden, Filistin konusundaki 70 yıllık pasif tutumlarından vazgeçmelerini ve bu yönde çaba göstermelerini istedi ve Filistin'in geleceğinin işgal altındaki topraklarda yaşayan insanlara ait olduğunu ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı ,''Eğer Avrupa'da Yahudilerin öldürülmesi doğruysa, bunun bedelini niçin Filistin halkı ödüyor?'' diye sordu ve İsrail'in güvenlik gerekçesiyle inşa ettiği duvar konusunda ,''Bu duvar İsrail rejiminin zaafını ortaya koymaktadır'' değerlendirmesini yaptı. Ahmedinejad, ''Batı'nın tutumunun Filistin konusunda her zaman İslam dünyasının aleyline Ve siyonizmden yana olmuştur ve bundan dolayı batı dünyasının bu konuda arabulucu olamayacağı aşikardır'' dedi.

İsrail'den tepki

İsrail'in Ahmedinecad'ın yeni konuşmasına İsrail'den tepki gecikmedi. Fransız Haber Ajansı'na (AFP) açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Regev, ''İran Cumhurbaşkanı'nın aşırı uçtaki bu söylemlerinin, uluslararası toplumun gözlerini açacağını ve bu rejim hakkındaki tüm yanılsamaları dağıtacağını umuyoruz'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner33

banner37