banner39

İran yerli hava savunma sistemleri üretecek

İran'ın, uzun menzilli hava savunma sistemleri üreteceği bildirildi.

Arşiv 19.04.2010, 18:24 20.04.2010, 07:19
İran yerli hava savunma sistemleri üretecek

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'ın, S-300'lerin yerine yerli uzun menzilli savunma sistemleri üreteceği bildirildi. 
 
İran Hava Savunma Karargahı Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Muhammed Hasan Mensuriyan, Rusya'nın S-300 gelişmiş hava savunma sistemlerini zamanında teslim etmediğini, bu yüzden bu alandaki ihtiyacı yerli imkanlarla karşılayacaklarını söyledi.

Savunma ihtiyaçlarının bazılarının yurt dışından temin edilebileceğini kaydeden Mensuriyan, bunun gerçekleşmemesi halinde gereksinimleri yerli imkanlarla karşılamaya çalıştıklarını bildirdi.

''Uzun menzilli hava savunma sistemlerinin üretimi henüz tasarı aşamasında'' diyen Tuğgeneral Mensuriyan, ''yüksek irtifada bir saldırı tehdidiyle karşı karşıya olmadıklarını, ancak en küçük ihtimaller için de hazırlık yaptıklarını'' ifade etti.

Tuğgeneral Mensuriyan, tasarımı yapılan uzun menzilli hava savunma sistemleriyle ilgili ayrıntılı bilginin yakında açıklanacağını söyledi.

6 Haziran 2009'da da "Şahin" adı verilen orta menzilli hava savunma sistemlerinin seri üretimine başlayan İran, 11 Nisan 2010'da da "Mirsad" adlı orta menzilli hava savunma sistemlerinin seri üretimine başlandığını ve ilk partinin silahlı kuvvetlerin hizmetine verilmeye hazır olduğunu bildirmişti.

 
 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?