banner39

İran zenginleştirme çalışmasını sınırlı tutuyor

UAEK raporuna göre, İran bir kaç gün içinde uranyum zenginleştirme çalışmaşarını sınırlı tutacak.

Arşiv 11.02.2010, 00:06 11.02.2010, 00:06
İran zenginleştirme çalışmasını sınırlı tutuyor


İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEK), yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum elde etme konusundaki hazırlıklara pazartesi günü başladığını, zenginleştirme işleminin ise birkaç gün içinde başlayacağını bildirdi.

Reuters'ın haberine göre bu bilgiler, İran'ın bu bildirimiyle ilgili olarak UAEK'da hazırlanan memorandumda yer aldı. Tahran yönetimince dün yapılan açıklamada ise zenginleştirme işleminin başladığı bildirilmişti.

UAEK başkanı Yukiya Amano tarafından hazırlanan memoranduma göre, İran'ın bu konudaki planlarını pazartesi günü bildirmesinin hemen ardından Kurum, bu ülkeye, "çalışmalara başlamamasını, UAEK'nın denetçilerinin gözetim yapmalarına ilişkin işlemlerinin tamamlanmasının beklenmesi gerektiğini" bildirdi. Kurum İran'a ayrıca, yapılması planlanan işlemin ne kadar süreyle devam edeceğini ve teknik detaylarını da sordu.

Memoranduma göre UAEK denetçileri bugün, İran'da işlemin yapılacağı bildirilen pilot tesise geldi.

UAEK'dan adı açıklanmayan bir diplomatik kaynak ise İran'ın bildiriminin son anda, çok geç yapıldığına dikkati çekerek, "İran daha önce bildirimde bulunmalıydı. Batı ile karşılaşmanın daha da şiddetleneceği görülüyor" görüşünü savundu.

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?