banner39

İran’dan “İslami Ortadoğu Projesi”

İran, Amerika’nın “Genişletilmiş Ortadoğu Projesi”ne alternatif olarak “İslami Ortadoğu Projesi”ni gündeme getirdi. İran Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Hasan Ruhani bu amaçla Kuveyt, B.A.E., Suudi Arabistan ve Yemen&#

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran’dan “İslami Ortadoğu Projesi”

 
İSLAM DÜNYASI / MUSTAFA EĞİLLİ

Irak, Afganistan, Orta Asya ve Körfez’den ABD’nin kuşatması altında olan İran, son günlerde büyük bir diplomatik atak başlattı. Bölge ülkeleriyle mekik diplomasisi başlatan İran İslam Cumhuriyeti, bölgeye ilk olarak İran Yargıtay Başkanı Haşim Şehrudi’yi gönderdi. Şehrudi, Bahreyn’deki temasları sırasında yaptığı açıklamada Amerika’nın Büyük Ortadoğu Projesi’ne karşılık kendilerinin İslami Ortadoğu Projesi’ni gündeme getirdiklerini ve projenin tartışılmasını istediklerini belirtti. İran Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Hasan Ruhani,  bu amaçla, Kuveyt, B.A.E., Suudi Arabistan ve Yemen’i kapsayan diplomatik temaslarda bulunacak. Ruhani, 11 Haziran Cumartesi günü Suudi Arabistan'la başlayacak olan gezisine start vercek. 

“Dünya İslam Devleti” İdeali 

Mısır Aynu’ş-Şems Üniversitesi’nden İran Araştırmaları Uzmanı Dr. Muhammed Said Abdulmumin İran’ın bu girişimiyle ilgili, “Bu projenin inançsal ve stratejiksel olmak üzere iki temel dayanağı var. İran’ın er-geç bir “Dünya İslam Devleti” kurulması ideali meselenin inanç boyutunu oluşturuyor. Stratejik olarak ise İran, dört bir yandan kuşatıldığını hissediyor ve bunu aşmanın yollarını arıyor. Özellikle de Şiilerin yoğunlukta bulunduğu komşu ülkelerle geliştireceği ilişkiler bu bağlamda büyük önem taşıyor. Ayrıca İran, ABD’nin “Büyük Ortadoğu Projesi”ne siyasi bir tavır olarak baştan beri karşı çıkıyor. 

İran’ın ortaya attığı “İslami Ortadoğu Projesi”nin, -şayet ilgi görürse- bölgedeki gayri Müslim ülkeleri de kapsaması öngörülüyor. Tabii İsrail hariç… 

Amaç ABD-İsrail Planlarını Engellemek 

Siyasi gözlemciler, ABD ve İsrail’in bölge ülkeleri üzerindeki etkisini ve yaptırım gücünü çok iyi bilen İran’ın, ortaya attığı projenin başarısı konusunda iddialı olmayacağını, söz konusu projenin ABD’nin bölgeyle ilgili planlarını sekteye uğratmaya yönelik bir girişim olduğu yorumunda bulunuyorlar. 

İran’ın “İslami Ortadoğu Projesi”nin, İslam Konferansı Örgütü ve Körfez İşbirliği Konseyi gibi kuruluşlara rakip olmadığı, aksine bu tür bölgesel ilişkileri güçlendirmeye yardımcı olacağı belirtiliyor. 

İran’ın Devlet Politikası 

İran Araştırmaları Uzmanı Abdulmumin, söz konusu girişimin 17 Haziran’da yapılacak olan İran seçimleriyle de bir ilişkisi olmadığı görüşünde. Dr. Abdulmumin, Muhammed Hatemi’nin cumhurbaşkanı olduktan sonra sürekli olarak ülkesinin bölgeye yönelik projeler geliştirmesi gerektiğinin altını çizdiği ve özellikle de Batılıların bölgeyle ilgili planlarına alternatifler üretilmesinin önemine vurgu yaptığına dikkat çekiyor. Dr. Abdulmumin, Hatemi’nin eski Sovyet Birliği ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesi, “Bölge Ülkeleri Güvenlik İşbirliği Konseyi” ve “Medeniyetler Çatışması” tezine karşılık olarak “Medeniyetler Diyalogu” gibi çeşitli söylemler geliştirdiği ve çalışmalarda bulunduğunu hatırlatarak,   “İslami Ortadoğu Projesi”nin İran devlet politikasının bir devamı olduğunu belirtiyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?