banner39

İran’ı tehdit saymak Amerikanın boş lafıdır

Rusya genel kurmay başkanı Amerikanın İran tehditlerine karşı koymak amacıyla Avrupa’ya füze kalkanı yerleştirmesi konusunda Washington’un İran’ı tehdit olarak nitelemekle siyasi anlamda boş laf ettiğini söyledi

Arşiv 26.04.2007, 10:40 26.04.2007, 10:41
İran’ı tehdit saymak Amerikanın boş lafıdır

Yori Baloviski Amerikanın Avrupa’ya füze kalkanı yerleştirmesini Rusya ve Çin’e karşı korunma konusunda kendisi için özel konum sağlama doğrultusunda gerçekleştiğini söyledi.Amerika Ocak 2007 de eskiden Sovyetler birliğine bağlı olan halen de AB ve NATO üyeleri olan Polonya ve Çek cumhuriyetine 10 füzeli bir savunma sistemini yerleştirmeyi teklif etti.Amerika İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerin füze tehditlerine karşı bu girişimde bulunmak istediğini belirtti.

Ancak Rusya bu meseleye karşı ülke olarak İran ile Kuzey Kore’nin Washington’un çıkarlarını tehdit edecek füzelerden yoksun olduklarına inanıyor. Rusya Amerikanın bu girişimle Rusya’nın füze sistemlerini kontrol etmek istediğini belirtti. Rusya genel kurmay başkanı ayrıca Amerikanın izlediği başka bir hedefin diğer kalkınmış ülkelere teknolojik üstünlük sağlamak olduğunu belirtti.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?