banner15

İran’a 2 hafta süre tasarısı

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin nükleer faaliyetlerini durdurması için İran’a 2 hafta süre tanıyan bir karar tasarısı hazırladı.

İran’a 2 hafta süre tasarısı
Fransız AFP haber ajansının ele geçirdiği tasarı metnine göre Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi İran’dan tüm nükleer faaliyetlerini süresiz durdurmasını isteyecek. Tasarıda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı başkanından 14 gün sonra İran’ın talepleri yerine getirip getirmediği konusunda bir rapor hazırlaması isteniyor.

İran’a sert ültimatom içeren karar tasarısı, bu ülkenin atom enerjisi müfettişleriyle işbirliği yapmasını, aksi takdirde daha sert diplomatik yaptırımlarla karşı karşıya kalmasını öngörüyor. Uluslararası atom enerjisi ajansı Viyana’da yapılan yönetim kurulu toplantısında İran’ın nükleer dosyasının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne havale edilmesine karar vermişti.

İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili dosyanın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin gelecek hafta içinde yapacağı toplantıda ele alınması planlanıyor.
Ntvmsnbc
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48