banner39

İran'a Diplomatik baskı yapılıyor

Uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmayan İran'ın "diplomatik kıskaçta" olduğu iddia ediliyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran'a Diplomatik baskı yapılıyor

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Nicholas Burns, uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmayan İran'ın "diplomatik kıskaçta" olduğunu söyledi.


Burns dün Washington'da yaptığı açıklamada, ''yalnızca bir avuç ülkenin'' İran'ı, BM Güvenlik Konseyinin uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması isteğine muhalefeti için desteklediğini savundu.

Dışişleri Bakanı Yardımcısı, İran'ın "diplomatik kıskaçta" olduğunu belirterek bunun İran'ı tartışmalı nükleer programı üzerinde görüşmelere yeniden başlamaya zorlayabileceğini ifade etti.

İran'ın ekonomik baskıyı da hissetmeye başladığını belirten Burns, Avrupa'dan İran'a gelen ihracat kredilerinde büyük düşüş olduğunu kaydetti. Burns, Atlantik Konseyi'nde yaptığı konuşmada da Moskova'yı, nükleer silahların yayılmasının önlenmesi çabalarında ABD'nin "en yakın ortağı" olarak tanımladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bu ay başında "ABD'nin ulusal sınırlarını aştığına ve küresel silah yarışını teşvik ettiğine" dair konuşmasını makul bulmadığını belirten Burns, "Rusya, NATO'nun kendisine karşı olmadığını, ancak barış ve güvenlik için bir güç olduğunu anlamalı. NATO var olmaya, büyümeye devam edecek" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?