banner39

İran'a karşı ABD - İsrail ortak füze tatbikatı

İran'a karşı Amerikan ve İsrail ortak füze savunma tatbikatı düzenleyecek.

Arşiv 07.10.2009, 12:57 07.10.2009, 14:33
İran'a karşı ABD - İsrail ortak füze tatbikatı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika ve İsrail büyük bir askeri tatbikata hazırlanıyor. İsrail kaynakları tarafından 'İran'a açık mesaj' olarak tanımlanan takbikat için 15 adet savaş gemisinin son haftalarda İsrail limanlarına demirlediği bildirildi.

İsrail Maariv Gazetesi, Amerkian hava kuvvetlerine ait kargo uçaklarının farklı tiplerde hava savunma sistemlerini geçtiğimiz günlerde İsrail'e getirdiğini yazdı.

İsrail'e getirilen son en modern füze savunma sistemleri ile ilgili olarak Amerikalı bir grup yetkilinin komutanlara eğitim vermek üzere İsrail'e geldiği de haberde ayrıca belirtiliyor.

Öte yandan Amerikan Hava Savunma Sistemi Kurulu Başkanı'nın da önümüzdeki günlerde tatbikatı yerinde izlemek üzere İsrail'e geleceği, tatbikatın İran'ın İsrail'e muhtemel bir füze saldırısına karşı savunmayı güçlendirme amaçlı olduğu kaydedildi.

Es Sefir Gazetesinin İsrail kaynaklarına dayandırdığı malumata göre ise, Avrupa ülkelerindeki Amerikan füze kalkanı sistemleri tatbikatta kullanılacak. Türkiye ve Yunanistan'daki Amerikan askeri üslerinden kalkacak olan casus uçaklar da ilk kez böyle bir tatbikata iştirak edecek.

Konu ile ilgili haberinde İsrail Haaretz Gazetesi ise tatbikata en az 500 Amerikan askerinin katılacağını yazdı.

Ancak bazı uzmanlar, Amerikan yönetiminin İran'a karşı yapılacak her hangi bir saldırıyı desteklemediği, bu şekilde geniş çaplı bir füze savunma sistemi tatbikatı yaparak, İsrail yönetimini temin etmeyi hedeflediğini belirtiyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?