banner15

İran'a tanınan süre bitiyor

Güvenlik Konseyi İran’a 28 Nisan'a kadar süre vermişti.

İran'a tanınan süre bitiyor

İran medyası, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın, Güvenlik Konseyi’nin nükleer faaliyetlerine son vermesi için İran'a tanıdığı süreyle ilgili kararı, Pazartesi günü açıklayacağını öne sürdü. Güvenlik Konseyi İran’a 28 Nisan’a kadar süre vermişti.

İran’ın Fars haber ajansının geçtiği habere göre, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ülkesinin tavrını düzenleyeceği bir basın toplantısıyla açıklayacak. Bu arada İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndaki temsilcisi Ali Asker Sultaniyeh, Rusya’nın İran’a yaptığı uranyum zenginleştirme teklifi konusunda uzlaşma sağlayabileceklerini söyledi. Temsilci bu konuda şu an teknik, hukuki ve mali sorunların çözümlenmeye çalışıldığını ifade etti. Temsilci ayrıca ülkesinin Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’yla işbirliğini sürdürmeyi istediğinin de altını çizdi.

İran’ın nükleer planları

Bu arada İran Rusya’ya yeni nükleer reaktörler inşa etmesi için ihale vermeye hazırlanıyor. Sultaniyeh dün yaptığı açıklamada, “Rusya olan iyi ilişkilerimiz ve bize verdiği politik destek, bu ihalede kesinlikle gözönünde bulundurulacaktır” diye konuştu. Rusya’nın İran Körfezi’nde inşa ettiği 2007 yılında devreye girecek olan ilk reaktör 600 milyon euroya maloldu.

Moskova, BM Güvenlik Konseyi’nde İran’a yönelik yaptırımın ele alınacağı görüşmeleri önemli bir koşula bağladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Michail Kamyin dün yaptığı açıklamada, “İran’ın nükleer faaliyetlerini barışçıl amaçlar için kullanmadığı ispatlanırsa, yaptırımlardan sözedilebilir” dedi.

ABD acele ediyor

Amerikan yönetimi ise Güvenlik Konseyi’nde İran’la ilgili yapılacak diplomasi trafiğinin aylarca sürmesini istemiyor. Moskova’da İran’la ilgili olarak yapılan görüşmelere katılan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nicholas Burns, Güvenlik Konseyi’nin makul bir sürede harekete geçmemesi halinde, o zaman bir grup ülkenin yaptırım kararı alacağını belirtti.

İran konusu , Federal Maliye Bakanı Sosyal Demokrat Partili Peer Steinbrück’ün, Washington’da ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’la yaptığı görüşmede de gündeme geldi. Güçlü sanayi ülkelerinden oluşan G7 Maliye Bakanlarının buluşması ile Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası’nın İlkbahar toplantısı için Washington’da bulunan Steinbrück, Rice’la yaptığı görüşmenin ayrıntılarını açıklamadı.

İran heyeti Viyana’da

Öte yandan İran’daki Chabar kanalının verdiği habere göre Moskova’daki İran heyeti dün görüşmelere devam etmek amacıyla Uluslararası Atom Enerjisi’nin merkezinin bulunduğu Viyana’ya hareket etti. Heyet, Güvenlik Konseyi’nin kendisine tanıdığı 30 günlük süre sona ermeden soruna bir çözüm bulmayı hedefliyor. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Muhammed El Baradey 28 Nisan’da İran’la ilgili Güvenlik Konseyi’ne bilgi verecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48