banner39

İran'a verilen süre bugün doluyor

BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a uranyum zenginleştirme faaliyetlerini askıya alması için tanıdığı altmış günlük süre bugün doluyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran'a verilen süre bugün doluyor

İran önkoşulsuz müzakereye hazır olduğunu söylüyor

BM'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradey'in sunacağı raporda, Tahran'ın Güvenlik Konseyi'nin taleplerini yerine getirmediği görüşüne yer verilmesi bekleniyor.

Bu rapor, konseyin daha sıkı uluslararası yaptırımlar uygulamasının önünü açacak.

Uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması için BM Güvenlik Konseyi'nin yaptırım tehdidine maruz kalan İran dün Batı'ya rest çekti.

İran'da açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad da, ülkesinin uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmaya hazır olduğunu; ama bunun ancak Batı ülkeleri nükleer yakıt üretme çalışmalarına son verdiklerinde mümkün olabileceğini vurguladı.

Ahmedinejad, İran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmeler yapmaya hazır olduğunu ancak bu görüşmelerin hiçbir ön şarta bağlı olamayacağını kaydetti.

İran Cumhurbaşkanı açıklamasında, Birleşmiş Milletler'in uranyum zenginleştirmeyi durdurmaları talebini de reddetti.

Baradey, dün Financial Times gazetesine verdiği demeçte, İran'ın altı ay içinde zenginleştirdiği uranyumu kullanım aşamasına gelebileceğini ama bu uranyumun silah yapımında kullanabilmesi için Amerikan ve İngiliz istihbarat örgütlerine göre Tahran'ın nükleer silah için en az 10 yıla ihtiyaç olduğunu aktardı.

 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?