banner15

İran'a yaptırım yok

BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri, İran'ın nükleer programı nedeniyle yaptırımlar öngören tasarısın da anlaşmaya varamadılar.

İran'a yaptırım yok

Fransa'nın başkenti Paris'te biraraya gelen BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleriyle Almanya'dan oluşan 6 dünya gücü, İran'a nükleer programı nedeniyle yaptırımlar öngören karar tasarısı konusunda tam anlaşmaya varamadı.
 
Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yayınlanan açıklamada, ''Yaptırımların alanı ve yayılmaya duyarlı faaliyetleri hedef alması konularında önemli bir gelişme elde edildiği'' bildirildi. Açıklamada, ''Halen çözümlenmemiş durumda kalan konular hakkında gelecek günlerde düşüneceğiz. Hepimiz, etkili bir kararın uygulanmasının gerekliliği konusunda anlaşmaya vardık. Şimdi bu sürecin sonuçlandırılmasına yakınız. Gelecek aşama New York'ta olacak'' ifadeleri yer aldı.

İran'a nükleer faaliyetleri dolayısıyla yaptırımlar uygulanmasını öngören bir karar tasarısı hazırlanması amacıyla Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan görüşmeler, ABD, İngiltere, Çin, Fransa ve Rusya'dan oluşan BM Güvenlik Konseyi daimi üyeleri ve Almanya'dan gelen diplomatlar ile AB Dış Politika Şefi Javier Solana'nın katılımıyla gerçekleşti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48