banner39

İran'a yaptırımlar onaylandı

BM'de İran'a yaptırımlar konusunda yapılan oylamada yaptırım kararı onaylandı, Türkiye ve Brezilya hayır dedi.

Arşiv 09.06.2010, 18:23 10.06.2010, 09:16
İran'a yaptırımlar onaylandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Türkiye ve Brezilya'nın üç hafta önce İran'la yaptığı nükleer anlaşmaya rağmen ABD, BM'den İran'a yaptırım kararı aldırdı. ABD, Türkiye ve Brezilya'nın karşı çıkışına rağmen bu kararı aldırdı. BM Genel Kurulu'nda yapılan oylama sırasında Türkiye ve Brezilya hayır oyu kullandılar. 

Birleşmiş Milletlerin'in (BM) İran konusunda yapacağı oturum Türkiye ve Brezilya'nın tavrı nedeniyle bir saat gecikmeli olarak başladı. 

İlk olarak söz alan Brezilya İran'ın kararına rağmez böyle bir kararın alınmaya çalışılmasından dolayı üzgünüz. Brezilya kararının olumsuz olacağı yönünde imalarda bulundu.

Brezilya temsilcisi konuşmasında İran'a yeterince zaman verilmediğini anlattı. 

TÜRKİYE: İRAN'A ZAMAN VERİLMELİ

BM Güvenlik Konseyi'nde Türkiye adına konuşan BM daimi temsilcisi Ertuğrul Apakan Türkiye'nin yaptırımlara karşı oy kullanacağını şöyle açıkladı: 

Biz hiçbir ülkenin nükleer silahına sahip olmasını istemiyoruz. Bu Türkiye için çok önemli konulardan biridir. Türkiye İran'ın nükleer programlarının barışçıl olduğunu uluslararası alanda bir kez daha teyit ediyoruz. Türkiye ve Brezilya bu yüzden İran ile anlaşmayı imzalamıştır. Bu anlaşma sorunun kapsamlı çözümüne yardımcı olmayı amaçlamıştır. Bu anlaşmanın uygulanması için yeterli ölçüde zaman tanınmalı. Aleyhte oy veriyor olmamız, bu alandaki çalışmalarımızda farklı bir şekilde yönlendirebilmemiz içindir. Bu soruna barışçıl bir çözüm bulma gayretimiz sürecek. Uluslararası toplumun kaygılarını da paylaşıyoruz elbette."

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın "İran'a şu ana kadar uygulanan en sert yaptırımları içeren paket" olarak nitelediği yaptırım paketin, İran'ın nükleer programıyla ilgisi olan, aralarında bir de bankanın bulunduğu 40 şirket ve bir kişinin uluslararası alanda mal varlıklarının dondurularak, seyahat yasağına tabi tutulması yer alıyor.

İRAN DA AÇIK HAPİSHANE HALİNE GELECEK

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in üzerinde uzlaştığı tasarı, İran'a yönelik mali kısıtlamaların daha da sıkılaştırılmasını, seyahat yasaklarının ve denetimlerin artırılmasını öngörüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?