banner15

İran’a Yönelik Baskılar Artarak Devam Ediyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde veto yetkisi olan Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin ile Almanya’nın temsilcileri, İran’ın nükleer programı ve yaşanan gerginliği dün Londra’da ele aldı. Diplomatlar Uluslararası Atom Enerj

İran’a Yönelik Baskılar Artarak Devam Ediyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerikan eski Dışişleri Bakanı, İranlıların uluslararası toplum, özellikle de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, konuyu ele aldığında daha ciddi bir yaklaşım sergileyeceklerine inandığını vurguladı. Almanya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gernot Erler, dün Londra'da bir araya gelen BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin'in, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun 2 Şubat'ta toplanması konusunda anlaştığını duyurdu. Ancak Erler, bu 5 ülke ve Almanya'nın, İran'ın nükleer araştırmalarına tekrar başlama kararına gösterilecek tepki üzerinde henüz anlaşmaya varamadığını bildirdi.

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin de, konuyla ilgili tavırlarının, Avrupa ülkeleri ve Amerika'nınkine "çok yakın" olduğunu açıklamıştı. İran ise bu noktada Kremlin'in, "Uranyum zenginleştirme işlemini Rusya'da yapması" yönündeki teklifini değerlendireceğini söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin eski dışişleri bakanı Colin Powell ise BBC'ye verdiği özel mülakatta, İran'ı eleştirdi. Colin Powell, ısrarla yalanlamasına karşın, İran'ın nükleer silah üretiminde kullanılabilecek bir program geliştirme yolunda hareket ettiğinin açık olduğunu söyledi.

Powell, gelinen noktada Tahran'a yönelik bir askeri operasyon ihtimalinin gözardı edilemeyeceğini belirtti. Bu aşamada askeri müdahale yakınında bir noktaya gelindiğini düşünmediğini vurgulayan Powell, ''Ancak bu ihtimali de göz ardı edemezsiniz. Bence yine de hala diplomasi yoluyla mesafe kat etmek mümkün'' dedi.

İran'ın Nükleer Faaliyetleri Engellenecek 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Muhammed El Baradey toplantıda diplomatik baskı uygulamaktan, askeri müdahaleye kadar bütün çözüm önerilerini masaya yatırdı. Toplantıda, İran’ın nükleer programının engellenmesi yönünde bir uzlaşmaya varıldı. Bunda İran’ın ilk nükleer reaktörünün inşasından 1 milyar dolar payı olan Rusya’nın, Batılı ülkelerden yana tavır alması etkili oldu. İran’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne havale edilmesine Rusya ve Çin karşı çıkıyordu. Ancak Putin dün Moskova’da Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Avrupalı ülkeler ve Amerika Birleşik Devletleri’nin İran’a karşı diplomatik baskı uygulanması yönündeki tavrına çok yaklaştıklarını kaydetti. Ancak Putin ambargonun geri tepebileceği uyarısında bulunarak, sert tedbirler almaktan kaçınılmasını istedi. Rusya Devlet Başkanı ülkesinin bu sorunun çözümünde Avrupalı ve Amerikalı ortaklarıyla birlikte hareket edeceğinin altını çizdi.

6 Mart’a Kadar Süre

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu İran’a her şeyi açıklaması için 6 Mart’a kadar zaman verdi. Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Muhammed El Baradey bu sürenin uzatılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Ancak İran yönetimi o zamana kadar yumuşamayıp, sert tavrını sürdürmekte ısrar ederse işte o zaman ne olacağı bilinmiyor.

Amerika Birleşik Devletleri askeri müdahale ihtimaline prensip olarak karşı değil. Ancak Avrupa’dan bu konuda destek alamıyor. İngiltere de Amerika Birleşik Devletleri’nin yanında tekrar savaşa girmeye hazır bir görüntü çizmedi.

Petrol Fiyatları Artar Endişesi

Dünyanın dördüncü büyük petrol üreticisi İran’ın Güvenlik Konseyi’ne havale edilmesine ve ülkeye ambargo uygulanmasına karar verilmesi durumunda, petrol fiyatlarının yükselişe geçmesinden korkuluyor. İran’ın ambargo uygulanması halinde fiyatları yükselteceği tehdidi, dün petrol fiyatlarının artmasına neden oldu.

İsrail’e Saldırmak Gerçekçi Değil

Öte yandan İsrailli emekli General Shlomo Brom, istihbaratın kısıtlılığı, hedeflerin çok uzak olması ve tesislerin İran’ın her yanına dağılmış bulunmasından dolayı, bir İsrail hava saldırısının, İran’ın nükleer programını yok edemeyeceğini yazdı.
Tahran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili gerginlik tırmanırken, İsrail’in tek yanlı olarak İran’ın nükleer hedeflerini havadan vurabileceği söylentileri son günlerde arttı.

Ancak bizzat üst düzey eski bir İsrailli komutan, bu ülkenin eski stratejik planlama direktörü emekli general Shlomo Brom, böyle bir operasyonun, var olan koşullarda gerçekçi olmadığını yazdı. Brom, ABD ordusu tarafından yayımlanan raporunda, böyle bir operasyon için İsrail Hava Kuvvetleri’nın dezavantajlarını, şu maddelerle özetledi:

- İran’ın nükleer çalısmalarına ilişkin istıhbaratın kısıtlı olması,
- Hedeflerin İsrail’e çok uzak olmasından dolayı havada yakıt ikmalinin çıkaracağı zorluklar,
- İran’daki çok sayıda olası hedefin, ülkenin dört bir yanına dağılmıi olması,
- Böyle bir operasyonun bir defada tamamlanamayacak olması ve saldırıların günlerce sürmesinin gerekmesi.

Emekli general Brom, bu nedenlerden dolayı olası bir İsrail hava saldırısının, İran’ın nükleer programına büyük zarar vereceğinin hiçbir garantisi olmadığını belirtti.

Kaynak: BBC-NTV ve Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48