banner39

İran'da 1 litre benzinle 500 km giden araba üretildi

İsfahan'da bir 1 litrelik yakıtla 500 kilometre yol giden bir arabanın üretimi gerçekleştirildi.

Arşiv 20.05.2008, 12:31 20.05.2008, 15:24
İran'da 1 litre benzinle 500 km giden araba üretildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'daki Isfahan Teknik Üniversitesi'nde bir grup bilimadamı, 1 litre benzinle 500 km yol kateden otomobil ürettiler.

İran resmi radyo ve televizyon kurumunun internet sitesinden duyurduğuna göre, Isfahan Teknik Üniversitesi'nden bir grup bilim adamı uzun çalışmaları sonrası yaptıkları otomobil Fransa'nın Nigou şehrindeki az masraflı otomobiller fuarında sergilenecek.

Saatte 75 km hız yapabilen bu otomobil tek kişilik. Tasarımı da orjial ve diğer otomobillere benzemiyor.

Otomobili üreten teknik heyetin başkanı Fedai Tehrani, bu araçtaki üç buçuk beygirlik küçük bir buhar karbüratörlü motorun bazı değişikliklerle elektrikle çalışan az masraflı motor haline getirildiğini söyledi. Ayrıca aracın gövdesinin de fiber karbon maddelerle yapıldığını bu nedenle sağlam ve aynı zamanda hafif olduğunu söyledi.

Sözkonusu otomobilin iki kişilik olanının da yapımına çalışılacağını bildiren teknik heyet başkanı Tehrani, Fransa'nın Nigou kentindeki az masraflı otomobiller fuarına 24 ülkeden 157 grubun katılacağını bunlardan kendilerinin de dahil olduğu10'unun burada sunum yapmak üzüre davet edildiğini bildirdi.

Bu tek kişilik az masraflı otomobillerin İran'da çok yaygın olan ve hem trafikte sıkıntılara hem de hayati tehlikelere sebep olan motosikletlerin yerini alabileceği ifade ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?