banner15

İran'da 9 muhalif daha idam edilecek

İran'da protesto gösterilerine katılan 9 kişinin daha idam edileceği açıklandı

İran'da 9 muhalif daha idam edilecek


 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran'da tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan protesto gösterilerine katılanlardan 9'unun daha idam edileceği açıklandı.

İran'ın yarı resmi Fars haber ajansına bir açıklama yapan Yargı Erki üst düzey yöneticilerinden İbrahim Reisi, "iki kişinin idam edilmesinden sonra onlarla birlikte idama mahkum edilen 9 protestocunun daha idam edileceğini" söyledi.

Gösterilere katıldıkları için idama mahkum olan 11 kişiden Muhammed Rıza Alizemani ve Areş Rahmanpur 28 Ocakta idam edilmiş, diğer 9 kişi hakkındaki kararın ise temyiz mahkemesine gönderildiği bildirilmişti.

İki muhalif göstericinin idam edilmesi ulusal ve uluslararası tepkilere yol açmıştı. İran muhalefet lideri Mir Hüseyin Musevi, bugün yaptığı açıklamada, göstericilerin tutuklanması ve idam edilmelerinin yasalara aykırı olduğunu söylemişti.

Musavi idamları eleştirdi

İran'da muhalif lider Mir Hüseyin Musavi,1979'daki İslam Devrimi'nin Şah döneminin zorbalıklarını aşamadığını söyledi ve ülkedeki siyasi idamları eleştirdi.

İran İslam Devrimi'nin amaçlarının çoğuna ulaşamadığını da belirten Musavi, hükümete karşı mücadelesinin süreceğini söyledi. Bu açıklamalar, Musavi'nin bu zamana dek hükümete karşı sarf ettiği en sert sözler ve zamanlaması da önemli. Çünkü 11 Şubat'ta İslam Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 31'inci yıldönümü kutlanacak.

İslam Cumhuriyeti'ni kuran isimlerden kuran önemli isimlerden biri olması nedeniyle, Musavi'nin bu sözleri ayrı bir önem taşıyor.

Muhalif lider, artık geçmişteki gibi 'devrimin totaliter dikta yönetimlerini beraberinde getirebilecek tüm yapılara son verdiğine' inanmadığını vurguladı.

Musavi, 'Medyanın boğulması, hapishanelerin doldurulması, sokaklarda barışçıl bir şekilde haklarını talep edenlerin vahşice öldürülmesi şah dönemindeki despotluk ve diktatörlüğün köklerinin yerinde kaldığını gösteriyor. Devrimin amaçlarına ulaştığını düşünmüyorum' ifadelerini kullandı.

İnsan hakları örgütleri, Zamani ve Rahmanipur’un Haziran’daki seçimlerden önce tutuklandıklarını ve protesto eylemleriyle ilgisi olmadığını söylüyor. Ancak İran, bu iki kişinin suikast ve bombalı saldırı planları yaptıklarını itiraf ettiğini iddia ediyor.

  

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 16:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48