İran'da 9 PJAK mensubu öldürüldü

İran güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlarda 9 PJAK mensubu ölü ele geçirildi, 5 örgüt mensubu da idam cezasına çarptırıldı.

İran'da 9 PJAK mensubu öldürüldü


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran güvenlik güçleri, bir istihbaratı değerlendirerek Kirmanşah, Daholo, Bane, Merivan ve Piranşehir kentlerinde  PKK/PJAK'a yönelik eş zamanlı operasyonlar düzenledi.

Operasyonlar sonucu, “Çiya” kod adlı Bahman Murtezai isimli örgüt sorumlusunun da bulunduğu, Muhsime Tekin, Necdet Balık, Hikmet Güler, Şahin Dalaho, Hekim Tetvan, Zozan Kobani, Nütelda Sert ve Hoşmer Sine isimli militanlar ölü ele geçirildi. Olayda çok sayıda silah, patlayıcı ve örgütsel doküman elde edildi.
 

Bu arada, operasyonlarda sağ olarak yakalanan ve önceki gün mahkemede yargılamaları tamamlanan Aziz Nihemetzade, Hebubullah Gülperi Pur, Kadir Nihemetzade, Hüseyin Hizri ve Muhammed Hevami adlı terör örgütü mensupları idam cezasına çarptırıldı.

Örgüt mensuplarının “uyuşturucu satmak, insan ve silah kaçakçılığı yapmak, silahlı gasp ve teröre başvurmak, bölge halkını tehdit etmek, ülke bütünlüğünü tehlikeye atmak” suçlarından idam cezasına çarptırıldıkları belirtildi.

Böylece, geçen yıldan bu yana İran'da idam cezasına çarptırılan PKK/PJAK mensubu sayısı 25'e ulaşmış oldu.

Geçen hafta PKK/PJAK örgütüne mensup Şirin Alemuli, Ferzad Kemanger, Ali Haydaryan, Ferhad Vakiti ve Mehdi Eslamyan, Tahran'daki Evin Cezaevinde idam edilmişlerdi.

Bu arada, İran ordusunun Kandil'deki PJAK kamplarını bombaladığı bildirildi.
 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2010, 13:09
banner53
YORUM EKLE

banner39