banner39

İran'da gönüllü milisler devriye gezecek

İran'da yaklaşık 10 milyon erkek ve kadından oluşan gönüllü Basij milisleri geceleri şehirlerde devriye gezecek.

Arşiv 20.05.2008, 18:33 20.05.2008, 18:33
İran'da gönüllü milisler devriye gezecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'da İslami Basij milisleri şehirlerde güvenlik tehditlerini bertaraf etmek amacıyla caddelerde devriye yürüyüşlerine başladı.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre, Basij operasyonlar komutanı Ahmed Zolkadir, "Halkın isteği üzerine ve sosyal durumlar sebebiyle, 23 Mayıs'tan itibaren değişik yerleşim yerleri ve şehirlerde devriye yürüyüşleri başlatacağız." dedi.

Devriye yürüyüşleri başlatılması kararının, ülkenin güneyindeki Şiraz şehrinde Nisan ortalarında bir camiye yapılan bombalı saldırı sonrası alındığı bildirildi. Saldırıda 13 kişi ölürken 200'den fazla kişi yaralandı.

Zolkadir, "Devriye yürüyüşleri akşamdan sabah olana kadar özel nisanları ve yetkileri olan üniformalı Basij üyeleri tarafından gerçekleştirilecek. Yürüyüşleri polis de eşlik edecek." dedi.

Komutan Ahmed Zolkadir, "Milisler hükümet, kamu ve özel binalara güvenlik sağlamakla görevlendirildi. Eşkiyalıklara ve cinayetlere engel olacaklar. Ancak arama emri olmaksızın hiç bir şekilde evlere giremeyecekler." dedi.

İran, 15 kişiyi tutukladı, ABD ve İngiltere'yi bombacıları eğitmek ve mali yardımda bulunmakla suçladı.

Basic gönüllü bir milis kuvveti ve İran Devrim Muhafızları Ordusu bünyesinde bulunuyor. Basij milisleri İran'ı yabancı ve yerel tehditlere karşı koruyor.

Resmi rakamlara göre, hükümet kuruluşları, okullar ve üniversitelerde kadın ve erkekten meydana gelen 10 milyon Basij üyesi bulunuyor. Basij gönüllüleri 1980-1988 İran-Irak savaşında yer aldı.

İran, eskiden Amerikan ve İngiliz ajanları komşu Irak ve Afganistan'dan sınır bölgelerine saldırılar düzenlemekle suçluyordu. Ancak on yıllardır ilk kez İran'ın merkezinde, Şiraz'da bir saldırı gerçekleşti. Şiraz sınır bölgesinde bulunmuyor. Ya da şehirde herhangi bir önemli etnik veya dini azınlık yer almıyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?