banner39

İran'da İsrail Karşıtı Dev Gösteri

"Kudüs Günü" dolayısıyla dün sokaklara dökülen onbinlerce İranlı, İsrail ve ABD karşıtı gösteriler yaptı. İran Dışişleri Bakanı Muttaki Tahran'da yapılan kitlesel gösterinin, İsrail'e duyulan öfkeyi sergilediğini söyledi. Ahmedinecad, sözlerin

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran'da İsrail Karşıtı Dev Gösteri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'da Ramazan ayının son cuma gününde düzenlenen ''Kudüs Günü'', İsrail ve ABD karşıtı gösterilere dönüştü. Onbinlerce İranlı; İsrail, ABD ve Siyonizm'e duyulan öfkenin sergilendiği geleneksel "Kudüs Günü" yürüyüşü için Başkent Tahran sokaklarına döküldü. Cuma namazının da kılındığı Tahran Üniversitesi'nin önünde toplanan onbinlerce İranlı, ''İsrail'e ölüm'', ''Amerika'ya ölüm'' sloganları attı ve nükleer enerji konusunda yönetime destek verdi.  
Filistin halkına destek için düzenlenen Kudüs Günü gösterilerine, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Yargı Erki Başkanı Ayetullah Haşimi Şahrudi, Düzenin Yararını Teşhis Heyeti Başkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani ile Adalet Bakanı Cemal Kerimirad'ın yanı sıra çok sayıda din adamı katıldı.  
Mitinge katılanlardan Devrim Muhafızı subayı Amir Hüseyin (45), "Ahmedinecad bütün İranlıların duygularını ifade etti. Mesajında İsrail'e karşı bir askeri eylem ihtiyacı belirtilmiyor. Ahmedinecad'ın söylediği Filistin'in kendi kendini yönetebilmesi için seçimlerin yapılması gerektiğidir" dedi. Şii imam Mehdi Ebu Talebi ise asıl mevzunun Filistinlilere karşı uygulanan soykırım olduğunu belirterek, Nazi Almanya'sında hiçbir zaman soykırım yapılmadığından emin olduğunu söyledi.    
İran Devrim Muhafızları sözcüsü Seyed Mesud Jazihiri de Ahmedinecad'ın İsrail devletini "kanserli bir tümöre" benzetmesini desteklediğini bildirdi.  
İran İslam Devrimi lideri Ayetullah Humeyni, Ramazan ayının son cuma gününü, ''İsrail'e karşı ve Kudüs'ün kurtuluşu için uluslararası mücadele günü'' ilan etmişti. İran'ın bütün şehirlerinde, Kudüs Günü dolayısıyla her yıl büyük gösteriler düzenleniyor.
 
Rafsancani: Bizim sorunumuz siyonizmdir 
 
Cuma namazını kıldıran Rafsancani, hutbede ağırlıklı olarak Filistin konusuna yer verdi. ''İran'ın fiziki olarak Filistin'de bulunmadığını'' ifade eden Rafsancani, ''Ama insani olarak onları destekliyoruz. Bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz'' dedi. Rafsancani, İran'ın Yahudilikle sorunu bulunmadığını belirterek, ''Yahudilik de saygın bir semavi dindir. Bizim sorunumuz siyonizmdir. Onlar, Filistin halkını acımasızca öldürüyor ve evlerini yıkıyor'' diye konuştu. İran'ın, Filistin sorununun çözülmesini istediğini belirten Rafsancani, ''sorunun zorbalık ve tehditle çözülemeyeceğini'' söyledi. Rafsancani, ''tüm insanlığın uyanık olmasıyla bu musibetin bölgeden uzaklaştırılacağını umduklarını'' kaydetti.  
Yargı Erki Başkanı Ayetullah Şahrudi de ''İsrail'in devlet terörizminin en büyük örneği olduğunu'' söyledi. Şahrudi, ''İsrail'in varlığı, sadece Filistin'i ve Ortadoğu'yu değil, bütün İslam dünyasını tehdit ediyor'' diye konuştu. 

Muttaki: İsrail meşru devlet değildir 
 
İran Dışişleri Bakanı Manuşer Muttaki, gösterilen sert uluslararası tepkiler ardından cumhurbaşkanının sözlerini savunurken, İran'ın zaten uzun zamandır İsrail'i tanımadığını ve bunu da açıkça ifade ettiğini söyledi. Ve Ahmedinecad'ın yeni bir şey söylemediğini savundu. İran radyosu da konuyla ilgili yorumunda, Batı'nın İran'ın imajını lekelemek için mahsus abartılı tepki gösterdiğini de kaydetti. Muttaki, Filistin Halkının haklı mücadelesinin Kudüs'ün kurtulacağı güne kadar süreceğini ilan etti. Muttaki, "İran'a göre İsrail meşru bir devlet değildir" dedi ve İsrail'in , BM ve Güvenlik Konseyi kararlarının hiç birine uymayarak uluslararası dengeleri hiçe saydığının altını çizdi. Muttaki, ''İsrail'in NPT antlaşmasını kabul etmemesi ve Siyonist rejimin nükleer başlıklı silah barındırdığı kaygısından dolayı Ortadoğu bölgesinde ciddi endişeler vardır'' dedi.  
  
Ahmedinecad: Sözlerimin arkasındayım    
    
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad bir konferansta yaptığı "İsrail haritadan silinmelidir" açıklamasına yaygın uluslararası kınama gelmesine rağmen sözlerinin arkasında olduğunu yineledi. Ahmedinecad sözlerinin "doğru ve meşru" olduğunu savundu. Resmi haber ajansı IRNA tarafından yayınlanan açıklamasında Ahmedinecad, "Konuşmakta özgürler. Fakat sözlerinin hiçbir geçerliliği yoktur. Eğer bir söz doğru ve meşru ise bunun bir reaksiyona yol açması doğaldır. Sözlerim İran halkının kesin sözleridir" dedi. "Uluslararası Siyonizm ve dünya zorbasının (ABD) yayılmacı politikalarını" eleştirmeye devam eden Ahmedinecad, "Onlar hayasız insanlardır. Bütün dünyanın kendilerine uymak zorunda olduğunu düşünüyorlar. Filistin ailelerini mahvettiler ve kendilerine kimsenin karşı çıkmayacağını bekliyorlar" görüşünü savundu.     
Ahmedinecad, Tahran Üniversitesi'nde düzenlenen Kudüs Günü kutlamalarının başlamasından önce gazetecilerin soruları üzerine, İsrail'e ilişkin sözleri hakkında Batı medyası ve bazı Batılı yetkililerce yapılan açıklamaların bir değeri olmadığını ifade etti.   
  
 

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?