banner39

İran'da Nevruz için 13 günlük tatil

Her yıl Nevruz nedeniyle İran'da okullar, resmi daireler, bankalar ve birçok işyeri 13 gün boyunca kapalı kalıyor.

Arşiv 22.03.2008, 11:07 22.03.2008, 11:11
İran'da Nevruz için 13 günlük tatil

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran'da Perşembe günü başlayan ve 13 sürecek olan yılbaşı (Nevruz) tatilinde okullar, resmi daireler ve bankalar kapalı; halktan bazıları dini ziyaret bazıları da gezi amaçlı seyahate çıkıyor.

İran'da resmi olarak miladi ve hicri takvimden farklı bir takvim kullanılıyor. Bu takvim İran'da yüzyıllardır kullanılagelen ve Hz.Muhammed'in Mekke'den Medine'ye hicretini başlangıç olarak alan ama hicri takvim gibi aya göre değil güneşe göre düzenlenmiş geleneksel İran takvimi. Bu takvime göre yıl 21 Mart'ta başlıyor; ancak bu yıl miladi takvimde Şubat ayı 29 gün olduğundan İran takvimindeki yılbaşı bir gün daha önceye, 20 Mart'a denk geldi.

İran takviminin ilk ayı olan Ferverdin'in ilk günü aynı zamanda baharın da başlangıcı sayılıyor ve bayram olarak kutlanıyor. Nevruz adı verilen ve Türkiye'dekilerle kıyaslanamayacak kadar büyük coşku ile kutlanan bu bayram İranlıların en büyük bayramı. Her yıl bu bayram nedeniyle İran'da okullar, resmi daireler, bankalar ve birçok işyeri 13 gün boyunca kapalı kalıyor.

İran'da Nevruz bayramı İslam devriminden sonra da devletçe aynen kutlanıyor. Her yıl, yılın ve baharın ilk gününde devlet büyükleri tebrik yayınlıyorlar. Televizyonda Cumhurbaşkanının halka hitaben tebrik konuşmasından sonra düzenlenen çeşitli şenlikler yayınlanıyor.

Halk ise bir ay öncesinden bayram hazırlıklarına başlıyor. Evlerin temizliği, yeni elbise ve eşya almak, tıpkı Ramazan ve Kurban bayramı kutlamaları gibi yapılıyor. Bayramın ilk günü akrabalar birbirini ziyaret ederek tebrikleşiyorlar. Bayram tatilinin daha sonraki günlerinde ise imkanı olanlar tatile çıkıyorlar.

Tatile çıkanların önemli bir kısmı dini mekanları ziyaret ediyor. İran'da en çok ziyaret edilen dini mekan Meşhed şehrindeki Şiiliğin oniki imamlarından biri olan İmam Rıza ziyaretgahı. Şimdiden binlerce ziyaretçinin akınına uğradığı bildiriliyor. İranlıların sık zirayet ettikleri diğer dini mekanlarsa Irak'taki Hz. Ali ve Hz. Hüseyin mezararı ile Suriye'deki Hz. Zeynep'in mezarı. Suriye'ye gidenlerin birçoğu Türkiye'den geçerek karayoluyla gitmeyi tercih ediyorlar. Bu nedenle Türkiye-Suriye sınır kapılarında yığılmalar oluyor.

İranlıların bir kısmı da 13 günlük tatili yurt içi yada yurt dışı gezisiyle geçiriyorlar. İran hükümeti Nevruz nedeniyle daha önce sınırlı olan benzin satışını bir ay boyunca serbest bıraktı. Yurt dışı gezileri için en çok tercih edilen ülkeler Hindistan ve Türkiye. İstanbul'da şu sıralar İranlı turistlerin arttığı bariz gözlemleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?