banner39

İran'da öğrenci eylemi

BBC'ye Emir Kebir Üniversitesi'nde öğrencilerin protesto gösterisinde çok sayıda gözaltı var.

Arşiv 24.02.2009, 20:09 25.02.2009, 00:45
İran'da öğrenci eylemi

İran'ın başkenti Tahran'ın önde gelen üniversitelerinden birinde düzenlenen bir protesto eyleminde 70 kadar öğrencinin gözaltına alındığı öne sürülüyor. Öğrenciler üç yılı aşkın zamandır plana karşı eylem yapıyordu

Emir Kebir Teknik Üniversitesi'ndeki eylem İran Irak savaşında ölen askerlerin kampüse defnedilmesi planlarına karşı düzenlenmişti. Öğrenciler bu şekilde hükümetin üniversitelerdeki etkisini pekiştirmeye çalıştığını öne sürüyorlar.

BBC'ye göre, ülkenin en saygın teknik üniversitelerinden Emir Kebir'deki eylem yıllardır süregiden bir tartışmanın uzantısı. Öğrenciler, İran Irak savaşında ölen beş askerin mezarlarının üniversite kampüsüne taşınması fikrine karşı protestolarda bulunuyordu.

İlk olarak 2005 sonunda gündeme gelen bu fikre karşı şimdiye dek direnilmişti. Savaşta ölen askerlerin çocuklarının da protestolara katılmasıyla bir süre rafa kalkan planlar, bu yıl yeniden gündeme geldi. Hafta sonunda düzenlenen ve olaylı geçen eylemler ardından dün beş cenaze, okulda, öğretmenlik fakültesi yakınlarına defnedildi.

Görgü tanıkları düzenlenen tören sırasında protestocu öğrenciler, güvenlik kuvvetleri, sivil giysili istihbarat görevlileri ve hükümet yanlısı militan Besiçler arasında çatışmalar yaşandığını haber veriyor.

Emir Kebir Üniversitesi öğrencilerinin internet sayfasında, polis kaynaklarına dayanılarak 70 öğrencinin gözaltına alındığı bunlardan 40'ının sonradan serbest bırakıldığı belirtiliyor.

Ancak sayılar resmi makamlardan ya da bağımsız kaynaklardan teyit edilemedi.

Protesto gösterisinde öğrenciler "Evin cezaevi üniversite oldu, üniversiteler mezarlık" yazılı pankartlar taşıdı, savaşta ölenlerin üniversitelerde anılmasından söz edilirken, gazilerin çaresizlikten kendilerini yaktığına yönelik sloganlar attı.

İran hükümeti son yıllarda 1980-1988 yılları arasındaki İran Irak savaşında ölen askerlerin mezarlarını kampüslere taşıyor.

Daha önce Şerif, Tahran ve Şehid Recai Üniversitelerinde da yapılan bu uygulamanın amacı, savaşta ölen askerlerin fedakarlıklarının gelecek nesillere hatırlatılması olarak ifade ediliyor.

Öğrenci eylemcileri ve gözlemciler ise bu şekilde hükümetin üniversitelerdeki etkisini artırmaya çalıştığından şikayetçi. Kampüsün bir bölümünün 'şehitlik' adı altında düzenlenmesi ardından, bunların korunması gerekçesiyle, gönüllü militanlardan oluşan Besiçler kampüse giriyor, güvenlik yetkililerinin faaliyeti artıyor.

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?