banner15

İran'da Patlamalar: 8 Ölü

İran'ın güneyindeki Ahvaz kentinde sabah ard arda meydana gelen patlamalarda ölü sayısı 8'e yükseldi, yaralı sayısı da 46 olarak açıklandı. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, bakanlar kurulunu bugün Ahvaz'da toplayacaktı. Ancak bu toplantı, dün akş

İran'da Patlamalar: 8 Ölü

İran'ın güneybatısındaki Ahvaz kentinde meydana gelen iki patlamada sekiz kişinin öldüğü açıklandı. Bombalardan birinin Doğal Kaynaklar binası, diğerinin de bir banka şubesinin önünde patladığı bildirildi. Polis sözcüsü patlamalarda 46 kişinin de yaralandığını açıkladı. Sözcü patlamalara ses bombalarının neden olduğunu açıkladı. Iran Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, patlamaların İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Ahvaz'a bugün yapması planlanan ancak ertelenen ziyaretiyle ilgisi olmadığı belirtildi. Açıklamaya göre ziyaret kötü hava koşulları nedeniyle halkın mitinge katılamayacağı düşünülerek ertelendi. Daha önceki açıklamada, Ahmedinecad'ın ziyaretinin güvenlik kaygıları nedeniyle iptal edildiği bildirilmişti. Nizam Molla Huveyzi adlı bir milletvekili, patlamaların arkasında ayrılıkçı unsurların bulunduğunu öne sürmüş ve İngiltere'yi suçlamıştı.

Öte yandan henüz saldırıların sorumluluğunu üstlenen olmadı. Arap azınlığın yaşadığı kentte geçtiğimiz yıl da üç kez bombalı saldırı düzenlenmişti. İran hükümeti bu patlamalarda, Irak sınırının hemen öte yanında konuşlanan İngiliz birliklerini sorumlu tutmuştı. Hükümeti ayrımcılık yapmakla suçlayan Araplar Ahvaz'da birkaç kez gösteri düzenlenmişti. İngiliz yetkililer, Ahvaz ve bağlı bulunduğu eyalette ayrılıkçı hareketlere destek verdikleri yolundaki iddiaları reddediyorlar.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48