banner15

İran'da Petrol Bakanlığı Sorunu Çözülemedi

İran parlamentosu, ağustos ayından beri doldurulamayan petrol bakanlığı için Cumhurbaşkanı Ahmedi Nejad’ın belirlediği üçüncü isme de güvenoyu vermedi...

İran'da Petrol Bakanlığı Sorunu Çözülemedi

Haber Bulteni / Mehmet Ali Kaçmaz

İran Meclisi, ekonomi üzerinde büyük bir etkisi olan Petrol Bakanlığı için önerilen Muhsin Tesellüti'ye güvenoyu vermedi.

Ahmedinejad'ın daha önce bu görev için önerdiği iki aday ,bu kilit alanda deneyimsiz oldukları gerekçesiyle sert eleştirilere uğramıştı. Bu nedenle ilk adayın bakanlığı meclis tarafından reddedilirken, ikinci aday oylamadan bir kaç saat önce adaylığını geri çektiğini açıklamıştı. Ve üçüncü isim olarak Muhsin Tesellüti de oylamadan yeterli çoğunluğun desteğini alamadı.

Sonuç Değerlendirmeleri

Oylama sonucunu yorumlayan meclis üyesi Ali Riza “bu ve daha önceki oylama sonuçları, Ahmedinejad’ın petrol bakanlığı seçiminde yanlış bir metot uyguladığını gösteriyor. Ahmedinejad’ın bu olumsuz sonuçlardan belli mesajlar çıkarması lazım” dedi.

Ahmedinejad’ın meclis ile yönetim (hükümet) arasında birlikteliliği sağlayacağına dair bir sloganı olduğunu söyleyen bir başka üye Sattar Hedayatkhah, bunu gerçekten başarabilirse herşeyin daha güzel olacağını belirtti. İsmini vermek istemeyen bir İranlı politik analist, Ahmedinejad’ın petrol bakanlığı için daha once sicilinde hiç bir bozukluk olmayan birini aradığını söyledi. Aynı zamanda cumhurbaşkanının inatçı biri olduğunu söyleyen analist, sonunda Nejad’ın içerden birini seçeceğini düşündüğünü belirtti.

Global enerji merkezinden Manouchehr Takin, Olayların ekonomik boyutlarına değinerek, bu boşluğun İran’ın ekonomosine büyük zarar verdiğinin vurgusunu yaptı.

Ahmedinejad ağustos ayında kabinesinin 21 bakanına meclisten güven oyu istemişti. İslami Şura Meclisi, geçen haftalarda Eğitim, Sosyal Sigortalar ve Kooperatifçilik bakanlarına da güven oyu verdi. Fakat ekonomi üzerinde büyük bir etkisi olan bakanlığa ağustos ayından beri atama yapıladı. Meclis, daha önce de Petrol Bakanlığı için bildirilen Ali Saidlu'ya güvenoyu vermemişti.

Bu arada, petrol bakanlığı ile ilgili sorun, meclis ile hükümet arasında bir kopukluk tarzında yorumlanmamakta.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48