banner39

İran'da Rafsancani seçimin galibi

İran'da cuma günü yapılan Uzmanlar Meclisi ve yerel yönetim seçimlerinde Ahmedinejad'ın oyları azaldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran'da Rafsancani seçimin galibi
İran’da cuma günü yapılan Uzmanlar Meclisi ve yerel yönetim seçimlerinde Ahmedinejad yandaşları büyük oy kaybına uğradı. Seçimler, geçen yıl sürpriz bir şekilde cumhurbaşkanlığını kazanan Ahmedinejad’ın halk desteği açısından bir sınav olarak görülüyordu.
 
Uzmanlar Meclisi seçimlerinin galibi eski cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani oldu. Rafsancani, 16 din adamının yarıştığı başkent Tahran’da 1,5 milyondan fazla oy alarak, seçimi birinci sırada tamamladı. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın desteklediği aday ise altıncı sırada kaldı.
 
Siyasi etkinliği sürüyor
 
Rafsancani'nin seçimi birinci sırada bitirerek, 'siyasi etkinliğini' sürdürdüğü yorumları yapılıyor. 2004'teki seçimlerde milletvekili seçilemeyen Rafsancani, geçen yıl ikinci kez talip olduğu cumhurbaşkanlığını da ikinci turda Ahmedinecad'a kaptırmıştı.
 
İran'da dini lideri seçen, denetleyen ve göreve devam edip etmeyeceğine karar veren 86 üyeli Uzmanlar Meclisi'ne Tahran'dan seçilen üyelerin çoğunu reformcu adaylar oluşturuyor.
 
Meclis, dini lideri seçiyor, denetliyor ve göreve devam edip etmeyeceğine karar veriyor. Uzmanlar Meclisi seçimiyle eşzamanlı olarak, yerel yönetimler için de oylama yapıldı.

Ülke çapında 250 bin aday, kent, kasaba ve köy meclislerine girebilmek için yarıştı. İran'da Ahmedinecad'a yöneltilen eleştirilerin başında, ekonomik sorunlara yeterince eğilmemesi geliyor.
 
Yerel seçimlde Ahmedinecad muhalifleri önde
 
Yerel yönetim seçimlerinde ise, ülke genelinde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad karşıtı ılımlı muhafazakar grup ile reformcular önde gidiyor.
 
Oy sayımı devam eden Tahran Belediye Meclisi'nde, seçimi önde götüren 15 üyeden 7'sinin şimdiki belediye başkanı ve ılımlı muhafazakarların lideri durumundaki Muhammed Bager Galibaf taraftarları, 4'ünün reformcu, 3'ünün Ahmedinecad yanlısı muhafazakar gruptan, bir üyenin de bağımsızlardan olduğu belirtiliyor.
 
Ahmedinecad taraftarları, Tahran Belediye Başkanı Galibaf'ın listesine destek vermemiş ve seçime ayrı listeyle girmişti.
 
Tahran'da kesin sonuçların yarın açıklanması bekleniyor. Yerel yönetim seçimleriyle birlikte yapılan Uzmanlar Meclisi seçimlerini kazananlar da genelde reformcu ve ılımlı muhafazakarların listelerinden çıkmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?