banner39

İran'daki konferansa 70 ülke katılıyor

Obama'nın nükleer zirvesine karşı Tahran'da düzenlenecek toplantıda Hiroşima ve Saddam'ın kimyasal katliamı da konuşulacak

Arşiv 16.04.2010, 16:28 16.04.2010, 16:28
İran'daki konferansa 70 ülke katılıyorDünya Bülteni/Haber Merkezi

İran'da yarın yapılacak "Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi ve İmhası Konferansına", 14'ü Dışişleri Bakanı düzeyinde 70 ülkeden temsilci katılacak.

AA'nın verdiği bilgiye göre, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın açılış konuşmasıyla başlayacak konferansta, "nükleer silahların bölge ve dünya için teşkil ettiği tehlike ile tehditler konusunda uluslararası kamuoyunun bilgilendirilmesi" hedefleniyor.

Konferansta, "nükleer silahlara sahip ülkelerden bu silahları bizzat kendilerinin imha etmelerinin beklenemeyeceği, aksine tüm dünyanın ortak iradesiyle bu yönde adım atılabileceği" mesajı verilecek.

Dünya genelinde nükleer silahların yok edilmesi, barış ve güvenliğin sağlanması yönünde faaliyet gösteren bölgesel ve uluslararası çok sayıda sivil toplum kuruluşunun da konferansa davet edildiği belirtildi.

İki gün sürmesi öngörülen konferansta, Irak ordusunun 8 yıllık savaşta İran'a karşı kimyasal silah kullanmasının sivil halk üzerindeki etkileri ve Hiroşima konulu serginin de açılacağı belirtildi. 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?