banner39

İran'dan ABD baskınına sert tepki

İran, Erbil'de bulunan temsilciliğinin ABD askerlerince basılarak 5 İranlı çalışanın gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran'dan ABD baskınına sert tepki
İran, Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde bulunan temsilciliğinin ABD askerlerince basılarak 5 İranlı çalışanın gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi. Devlet televizyonunda canlı yayımlanan bir haber programına katılan İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, ABD'nin İranlı diplomatlara yönelik daha önce de bu gibi girişimlerde bulunduğunu anımsattı ve "ABD'nin İran'a karşı düşmanca politikaları doğrultusunda yapılan saldırıyı kınadıklarını" söyledi.

"Bu saldırı, İran ve Irak arasındaki dostane ilişkileri zedelemek için yapılmıştır ama buna izin vermeyeceğiz" diyen Hüseyni, olayın ilk dakikalarından beri Bağdat'taki büyükelçilikleri aracılığıyla konuyu takip ettiklerini, Irak'ın ve ABD ile ilişkilerin dolaylı sürdürüldüğü İsviçre'nin Tahran büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığına çağırıp, açıklama istediklerini bildirdi.

Erbil'deki büroyu, Irak hükümetinin isteği doğrultusunda, Iraklıların İran'a geliş gidişlerinde kolaylık sağlanması için kurduklarını belirten Hüseyni, baskının diplomatik kurallara aykırı olduğunu belirtti ve olaya sert tepki gösterdi. ABD askerleri, gece yarısı Erbil'deki İran bürosunu basarak, 5 çalışanı gözaltına almış, baskında, bürodaki bilgisayar ve belgelere de el konulmuştu.

Rice: İran karşısında sessiz kalamayız

ABD yönetimi, "İran'ın Irak'ı istikrarsızlığa sürükleme faaliyetleri karşısında sessiz kalmayacağı" uyarısında bulundu. Amerikan "Fox News" kanalında konuşan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, "İran, Irak'ta Amerikan çıkarlarına karşı faaliyette bulunurken elimiz kolumuz bağlı oturmayız" dedi.

Rice, Irak'ın Erbil kentindeki İran konsolosluğunun Amerikan askerlerince basıldığı haberini ise doğrulamadı. Kürt ve İran kaynakları, dün geceki konsolosluk baskınında 5 İranlı görevlinin askerlerce götürüldüğünü söylemişti.

Suriye: Yeni strateji yangını körüklemek

Suriye, ABD Başkanı George Bush'un asker takviyesini içeren yeni Irak stratejisini eleştirerek, olumlu bulmadığını açıkladı.

Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Faruk El Şara, ayrıntıları önceden belli olan planın Bush tarafından resmen kamuoyuna duyurulmadan birkaç saat önce yaptığı açıklamada, Irak'ta Amerikan askeri sayısının artırılmasını "olumlu bir adım" olarak bulmadığını söyledi. El Şara, asker takviyesini "yangını körüklemek" olarak değerlendirdi.

Bu arada, Suriye'de yayınlanan ve resmi yaklaşımı yansıtan Teşrin gazetesi de "Bush'un stratejisi yeni bir kaosa yol açacak ve tek kaybeden Irak halkı olacaktır" yorumunda bulundu.

Bush'un yeni stratejisi İran tarafından da kınanmıştı. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD'nin asker sayısını artırmasını eleştirmiş ve bunun "Bush'un, ABD halkına kötü bir yeni yıl hediyesi" olduğunu söylemişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?