banner15

İran'dan ABD'ye yeşil ışık

İran hükümet sözcüsü Gulam Hüseyin İlham, İran'nın, ABD ile adil olmak şartıyla doğrudan görüşebiliceğini açıkladı.

İran'dan ABD'ye yeşil ışıkİran hükümet sözcüsü İlham, düzenlediği haftalık basın toplantısında Amerikan askerlerinin Irak'ın Erbil kentindeki İran Konsolosluğu'na düzenledikleri baskını değerlendirdi.

Amerikan'ın Erbil şehrindeki İran Konsolosluğu'na yaptığı saldırı ve 5 İranlı çalışanın esir alınmasının terörist bir eylem olduğunu anlatan İlham, "İran Konsolosluğu'na düzenlenen saldırı uluslar arası anlaşmalara aykırı olduğu gibi, bu eylem terörizmden başka bir kavramla tanımlanamaz.

Bu olay, Iraklı hükümet yetkilileri tarafından da takip ediliyor. Amerika, hem İran hem de Irak hükümetine uluslar arası hukuk dışı eylemi hakkında açıklama yapmak zorundadır" dedi.

Başkan Bush'un Irak konusunda hatalı kararlar aldığını itiraf etmesine de değinen Gulam Hüseyin İlham, sözlerine şöyle devam etti: "Amerika'nın Irak'tan çekilmekten başka yolu yok. Adil olması şartıyla Amerika ile doğrudan görüşme yapmaya da hazırız. Bizim görüşme konusunda bir sorunumuz yok. Bölge barışı ve dünyanın huzuru için yardıma hazırız."

İran Hükümeti Sözcüsü İlham, İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda da şöyle konuştu: "İran'ın 10 bin megavatlık bir elektrik üretimi için 10 adet nükleer santrale ihtiyacı var.

Nükleer yakıt üretimi için de 3 bin santrifüje çıkarmak için program hazırlanıyor. Devrim yıldönümünde yani şubat ayının ilk haftası halka konu hakkında geniş açıklama yapılacak. Bütün çalışmalar UAEA denetçileri kontrolünde yapılmaktadır."

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35