banner15

İran'dan AB'ye Gözdağı

İran Dışişleri Bakanı Manouchehr Mottaki, AB üyelerini kast ederek "nükleer silahları olan ülkeler İran'a nükleer baskı yapmasın" dedi. Mottaki'nin Avrupa ziyareti vesilesiyle bir basın açıklaması yayınlayan Uluslararası Af Örgütü ise AB’ye İran'la y

İran'dan AB'ye Gözdağı

İran Dışişleri Bakanı Manouchehr Mottaki Avrupa Birliği kurumları ve Belçika nezdinde bir dizi temasta bulundu. Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht, Avrupa Birliği Komisyonu komşuluk politikası ve dış ilişkilerden sorumlu komiseri Benita Ferreo-Waldner ve AB Dış Politika yüksek temsilcisi Javier Solona ile bir araya gelen Mottaki, İran'ın barışçıl çözüme hazır olduğunu açıkladı.

Mottaki dün akşam Avrupa Parlamentosu (AP) Dış ilişkiler Komisyonu'nda bir konuşma yaptı. İranlı bakan yaptığı temaslarda nükleer silahları olan ülkelerin İran'a nükleer baskı yapmaması çağrısını yaptı. Böylece İran ile yıllardır nükleer çoğalma konusunda müzakere etmeye çalışan AB'nin üç üyesi İngiltere, Fransa ve Almanya'ya da eleştiride bulundu. İran'ın yapılacak bütün önerilere açık olduğunu söyleyen Muttaki, "Biz Pasifik bir çözüm istiyoruz" dedi.

Irak ve Afganistan'daki yabancı güçlerin geri çekilmesi gerektiğini söyleyen Muttaki, şu anda gündemdeki "karikatür krizine" ilişkin öfkeli yaklaşımların engellenmesi çağrısında bulundu. Mottaki her yaptığı bütün temaslarda İran'ın barışçıl bir çözüm taraftarı olduğunu dile getirdi. Fakat şu anda gidilen yolun barışçıl çözümün önünü kapattığını öne sürdü.

Solona’dan İran-Rusya toplantısına tam destek

İran Dışişleri Bakanı Manouchehr Mottaki ile bir araya gelen AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solona ise bugün İran ve Rusya arasında yapılan toplantıdan çıkacak kararı tamamen desteklediklerini söyledi. AB Komisyonu komşuluk politikası ve dış ilişkilerden sorumlu komiseri Benita Ferrero-Waldner ise, İran'ın İsrail'I tanıması gerektiğini söyledi. Waldner, AB'nin İran'I izole etme gibi bir sorunu olmadığı, fakat İran'ın kendisini buna ittiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48