banner39

İran'dan British Museum'a Tazminat Davası

İran, kendilerine ait olduğunu belirttiği Kiros Silindiri için British Museum'a dava açıyor

Arşiv 21.04.2010, 14:35 21.04.2010, 14:35
İran'dan British Museum'a Tazminat Davası

 

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Üzerinde Babil çiviyazısı ile yazılmış bir bildiri bulunan “Kiros Silindiri” nedeniyle dünyanın en büyük müzelerinden biri olan British Museum ile İran Ulusal Müzesi’nin arası tekrar açıldı.

İran yönetimi, İran kültürüne ait bu eseri eylül ayında teslim edeceğini açıklamasına rağmen hâlâ eseri kendisine vermeyen British Museum’a 197 bin pound (300 bin dolar) tazminat davası açmaya hazırlanıyor. İran Kültür Mirası Organizasyonu Başkanı Hamid Baqaie, dün yaptığı açıklamada “İran Ulusal Müzesi, sergileme için yapılan hazırlıklara 300 bin dolar harcadı. Kaybımızın British Museum tarafından karşılanmasını istiyoruz” dedi.

Kiros Silindiri Nedir?

İki ülke arasında yeni bir gerginlik sayfası açan silindir, adını MÖ 6’ncı yüzyılda Babil’i fetheden Pers hükümdarı Büyük Kiros’tan alıyor. 1879’da, Babil’deki Marduk Tapınağı’nda bulunan eser, Büyük Kiros tarafından Babil’in fethi üzerine yayımlanmış bir bildiri. Silindirin üstünde Büyük Kiros’un kazandığı savaşların kayıtları ile kanunlarının yanı sıra, kendi kraliyet soyuyla ilgili belgeler de kazınarak yazılmış. Bildiride, Babilli kölelerin serbest ve özgür olması gerektiğinden de söz edildiği için, silidir kimi çevrelerce “İlk insan hakları bildirgesi” olarak da kabul ediliyor. Birleşmiş Milletler’in New York’taki karargâhında da Kiros Silindiri’nin bire bir kopyası sergileniyor.
 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?