banner39

İran'dan Doğalgaz müjdesi

İran, Türkiye'ye Yapılan Doğalgaz İhracının 1 Hafta İçinde Normale Döneceğini ve Türkiye Karşısında Taahhütlerini Yerine getireceklerini Açıkladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran'dan Doğalgaz müjdesi

İran Petrol Bakanı Kazım Veziri Hamane İran'da yaşanan doğalgaz sıkıntısına ve doğalgaz kullanımında yapılacak tasarrufla yetersizliklerin giderileceğini bildirirken, Türkiye'ye yapılan doğalgaz ihracının 1 hafta içinde normale döneceğini ve Türkiye karşısında taahhütlerini yerine getireceklerini açıkladı.

İran'ın başkenti Tahran'da bir açıklama yapan Hamane, beklenenin üzerinde gerçekleşen soğuk kış şartlarının doğalgaz ihtiyacını artırdığını, doğalgaz tüketiminde yapılacak % 2'lik tasarrufun hem doğalgaz konusunda yurt içi ihtiyacı karşılayacağını hem de Türkiye'ye ihraç edilen doğalgazda yaşanan sıkıntıları giderebileceğini belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile telefon görüşmesi yaptığını belirten Hamane, İran'ın Türkiye karşısında hali hazırda anlaşmalar çerçevesinde taahhütlerini yerine getiremediği kaydetti. Hamane, Türkiyeli yetkililerden de bu konuda özür dilediklerini anlatırken, Türkiye'ye doğalgaz verilemediğini ancak 1 hafta ya da en fazla 10 gün sonra tamamlanacak Parsiyan Doğalgaz Arıtma tesisinin tamamlanmasıyla Türkiye'ye doğalgaz ihracının yeniden başlayacağını vurguladı.

Hamane İran'ın bazı bölgelere de yeterli doğalgaz verilemediğini kaydederek, Parsiyan Doğalgaz Arıtma tesisinin tamamlanmasında yaşanan gecikmeye de, bölgede beklenmeyen aşırı yağışların ve tesisin bulunduğu bölgenin su almasının neden olduğunu söyledi.

Parsiyan doğalgaz arıtma tesisinin 10 günde tamamlanmasıyla yurt içi ihtiyacı olan doğalgazla Türkiye'ye ihraç edilecek doğalgazın temin edileceğini belirten Veziri Hamane, Parsiyan tesisinin ilk aşamada doğalgaz şebekesine 10 milyon metreküp ve tamamlanan ikinci aşamayla şebekeye 25 milyon metreküp doğalgaz pompalanacağını umduklarını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?