İran'dan Erdoğan'a takdir

İran Uzmanlar Meclisi Başkanı Rafsancani Erdoğan'ı Davos'taki konuşmasından dolayı tebrik etti.

Arşiv 30.01.2009, 15:54 30.01.2009, 16:03
İran'dan Erdoğan'a takdir


İran Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'e verdiği cevabı ''takdirle'' karşıladığını söyledi.

Ayetullah Rafsancani, Tahran Üniversitesi bahçesinde verdiği cuma hutbesinde, Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki ''Gazze Orta Doğu İçin Model'' oturumunda İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in Gazze'ye saldırıları savunmasına verdiği cevabı ve salonu terk etmesini değerlendirdi.

Rafsancani, Türkiye'ye de teşekkür etti

Halkın ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla Başbakan Erdoğan'ı büyük bir coşkuyla karşılamasına ilişkin olarak da Rafsancani, ''Türkiye halkına da başbakanlarını karşıladıkları için teşekkür ediyorum'' dedi.

Oturum sunucusunun Başbakan Erdoğan'ın sözünü kesmeye çalışmasını ve eliyle Erdoğan'ın omuzuna dokunmasını ''küstahça bir davranış'' diye eleştiren Rafsancani, ''Erdoğan'ın Tevrat'taki 'Adam öldürmeyin' emrini'' Peres'e okuduğunu hatırlattı.

''Türkiye'ye saygısızlık yapılmıştır''

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki de Başbakan Erdoğan'ın Peres'e tepkisinin haklı gerekçeleri olduğunu söyledi.

Devlet televizyonuna konuşan Mutteki, Türkiye'nin arabuluculuk rolüyle Orta Doğu barışı için çabalarını artırdığı bir dönemde İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Ankara'yı ziyaret ettiğini hatırlattı ve ''Siyonist Başbakan, bölgede hiçbir olay olmayacağına dair Türkiye'ye güvence vermişti. Ancak, onlar sözlerinde durmadılar ve ziyaretin hemen akabinde Gazze'ye saldırı başlattılar'' dedi.

Mutteki, İsrail'in bu davranışının ''Türkiye'de rahatsızlığa neden olduğunu ve büyük bir saygısızlık olarak değerlendirildiğini'' kaydetti.

İranlı Bakan, Türk halkının da İsrail'in Gazze'deki saldırılarını ''tarihte görülmemiş bir şekilde'' protesto ettiğini belirtti.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?