banner39

İran'dan Ermenistan'a jest; Azerbaycan şokta

Tahran, EArmenistan'la, Bakü'yü şok eden bir anlaşmaya imza koydu.

Arşiv 21.05.2008, 19:49 22.05.2008, 12:10
İran'dan Ermenistan'a jest; Azerbaycan şokta


Ermenistan'la enerji, yatırım ve ulaşım alanında iyi ilişkiler geliştiren Tahran, Bakü'yü şok eden bir anlaşmaya imza koydu. İran telefon operatörü İran Kish Telekom şirketi Ermenistan'ın işgal ettiği Yukarı Karabağ'da faaliyet gösteren Karabağ Telekom'la roaming anlaşması imzaladı.

Azerbaycan haber ajansı APA, İran telekomünikasyon şirketinin web sayfasında da Yukarı Karabağ'ın Ermenistan toprağı gibi gösterildiğini açıkladı. Litvanya mobil telefon operatörü GeMobile'ın da benzer bir anlaşma yaptığı ve aynı şekilde Yukarı Karabağ'ı Ermenistan toprağı gibi gösterdiği belirtildi. Birleşmiş Milletler Genel Kurul kararına göre Azerbaycan toprağı olarak kabul edilen Yukarı Karabağ'da Ermenistan'ın bir an önce işgali sona erdirmesi için çağrıda bulunulmuştu.

İran'ın Bakü Büyükelçisi Mecid Feyzullahi ajansa yaptığı değerlendirmede İranlı şirketin özel olduğunu, bunun için devletin herhangi bir yaptırım gücünün olmadığını savundu. Diğer taraftan konu ile ilgili bir araştırma yapacakları da kaydedildi. Litvanya Büyükelçisi Viliyes Samuela de anlaşma yapan şirketin özel olduğunu, eksik bilgi nedeni ile böyle bir anlaşma imzalandığını açıkladı.

Olaya tepki gösteren Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hazar İbrahim bu iki ülke ile diplomatik ilişkileri gözden geçireceklerini duyurdu.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?