banner39

İran'dan Irak'a enerji desteği

Enerji alanında İran ile Iraklı yetkililer arasında imzalanan anlaşmayla, Irak'a enerji desteğinin artırılacağı, yıllık 150 MW olan enerji nakliyatının 180 MW'ya çıkarılması kararlaştırıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran'dan Irak'a enerji desteği

Anlaşma, İran Enerji Bakanı Perviz Fettah'ın 2 günlük resmi temasları çerçevesinde geldiği başkent Bağdat'ta gerçekleşti.

Irak Enerji Elektrik Bakanı Kerim Vahid ile İran Enerji Bakanı Perviz'in imzaladığı anlaşma, enerji arzı güvenliğinin sağlanması ve talebin daha iyi yönetilmesini öngörüyor. Anlaşma uyarınca Irak'a gönderilecek enerjinin, İran topraklarındaki Harisa Enerji Hattı'ndan öncelikli olarak Irak'ın güneyindeki Basra'ya, buradan da ülke geneline dağılımı hedefleniyor.

Uzun sınırlara sahip iki ülke arasında, yıllık 150 MW elektrik İran'dan Irak'a nakledilirken, bu oranın 180 MW düzeyine çıkarılması öngörülüyor. Anlaşmalar arasında İran'ın Irak'ta inşa etmeyi hedeflediği elektrik santrali, elektrik sanayisi teçhizatları ihracatı ve Kerbela ile Necef kentlerindeki elektrik şebekelerinin yapımı da yer alıyor.

Anlaşma çerçevesinde bölgedeki enerji havzasının güvenliğinin artırılacağı da kaydedilirken, bu anlaşmayla muhtemel ortak çalışmaların altyapısı da hazırlanmış oldu. İki ülke arasındaki yakınlaşmanın, Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin önümüzdeki günlerde Tahran'a yapacağı ziyaretin ardından daha da gelişeceği vurgulanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?