banner15

İran'dan Irak'a yardım teklifi

İran, terörizmle mücadelede Irak güvenlik güçlerinin eğitim ve teçhizine yardım etmeye hazır olduğunu açıkladı.

İran'dan Irak'a yardım teklifi

İran'ın Bağdat Büyükelçisi Hasan Kazimi, ülkesinin terörizmle mücadelede Irak güvenlik güçlerinin eğitim ve teçhizine yardım etmeye hazır olduğunu söyledi.

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Kazimi, "Emniyetten uzak bir ortam, ülkedeki yabancı güçlerin varlığını haklı çıkarır. Biz bu yüzden Irak'a karşı değil, Irak'ın güvenliği için çalışıyoruz" dedi.

"İran, terörizmle mücadelede Irak güvenlik birimlerinin eğitim ve donanımına yardımcı olmaya isteklidir" diye konuşan Kazimi ayrıca, "İran'ın Irak'ta istikrarsızlık oluşturmaya çalıştığı" iddiaların yersiz olduğunun net şekilde ifade edilmesi talebinde bulundu.

ABD'nin son Irak planına da değinen Kazimi, Irak'ta daha fazla asker konuşlandırmanın mevcut durumu daha da kötüye götüreceğini belirtti.

Irak'a takviye asker gönderme stratejisinin, kontrolün Irak ordusuna devredilmesi sürecini yavaşlatacağına dikkat çeken Kazimi, "Ülkedeki yabancı güçlerin varlığı Irak'ta istikrarın artırılmasını sağlamadı.

Bizim gördüğümüz bu süreçte, daha fazla masum insan öldüğü ve mezhep çatışmalarının her yere yayıldığı" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48