banner39

İran'dan İsrail'e ambargo kararı

İran'da, İsrail'e ait ürünlere ve bu ülke şirketleriyle işbirliği olan tüm yabancı şirketlere karşı birtakım yaptırım kararları alındı.

Arşiv 11.01.2009, 19:34 12.01.2009, 12:38
İran'dan İsrail'e ambargo kararı

İsrail'i, siyonist gaspçı, gayri meşru ve işgalci olarak gördüğü için tanımayan İran'dan önemli bir karar geldi. İran'da, İsrail'e ait ürünlere ve bu ülke şirketleriyle işbirliği olan tüm yabancı şirketlere karşı birtakım yaptırım kararları alındı.

İran Resmi Haber Ajansı'nın (İRNA) bildirdiğine göre, Ayetullah Mekarim Şirazi, bir soru üzerine, ''İsrail ürünlerinin alımı, satımı, bulundurulması, kullanımı ve hediye edilmesi haramdır'' fetvasını verdi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad başkanlığında toplanan İran Bakanlar Kurulu'nda da ''İsrail'de yatırım yapan veya siyonist rejime mali yardımda bulunan şirketler, İran tarafından cezaya ve ambargoya tabii tutulacak'' kararı alındı.

Ahmedinejad, dünkü açıklamasında da ABD ve İsrail ürünlerinin boykot edilmesi çağrısında bulummuş, ''ABD ve İsrail ürünlerine ödenen paralar bomba ve füzeye dönüşüp, Filistin'de çocuk ve kadınların başına yağıyor'' demişti.

Kaynak: AA

Yorumlar (3)
Ali Batakçıoğlu 14 yıl önce
Şimdiye kadar alınan en dogru en cesur karardır bu Allah razı olsun diyorum, ve diğer satılık arap milletlerinide uyanmaya çağırıyorum , sıra size geldiğinde size kim yardım edecek anlamıyormusunuz bu iş parayla değil sırayla, uynaın korkunun ecele bir faydası yoktur , birleşin arap milletleri toplumu bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz , müslüman devletleri birleşmeye itin çağırın
mustafa yarar 14 yıl önce
israil orda şimdi mi katliam yapıyor ki senin aklına bu fikir şimdi geldi? israille işbirliği yaptığınızı halk bilse çoktan seni bitirirlerdi belki de. yıllardar haram işler yaparak israil mallarını kullanmışlar demekki fetvaya bakılırsa?
"İsrail'i, siyonist gaspçı, gayri meşru ve işgalci olarak gördüğü tanımayan İran'da yine radikal bir karar daha alındı." bu cümleyi de pek anlayamadım açıkçası.
Maruf 14 yıl önce
İran o şirketlerin hiç biriyle ilişkilerini kesemez.Çünkü hepsine ihtiyacı var.Ayrıca filisrinliler için bunu yapmazlar.Hizbullah lideri Hasan Nasrullahı da şu anda biatlı bulunduğu Hamaney engelliyor.Bizatihi H.Nasrullah'a hitap etti ve saldırıda bulunma dedi.AlMenar Televizyonunu izleyenler o hitaptan sonra Hasrullah'ın konuşmalarının hemen değiştiğini gözlemleyebilirler.
Vesselam
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?