banner15

İran’dan ‘Nükleer Direniş’

İran’a yönelik ABD’nin yoğun baskılarının ardından İngiltere, Almanya ve Fransa'nın da, nükleer programı konusunda İran'ı BM Güvenlik Konseyi'ne sevk etme tehditlerine karşılık Amedi Necad, ülkesinin nükleer program konusundaki kararlılığından ge

İran’dan ‘Nükleer Direniş’


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere, Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanları, dün İran ile müzakerelerin son bulduğuna ve sorunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde ele alınma zamanının geldiğine karar vermişti. Bakanlar ilk adım olarak Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nu, sevk kararını görüşmek üzere toplantıya çağırdı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, İran'ın nükleer programı hakkında Almanya Fransa ve İngiltere ile yapıcı müzakerelerde bulunmaya hala açık olduğunu belirtti.

Nükleer Teknolojiye Sahip Olmak Bizim Hakkımız

İran Cumhurbaşkanı, ülkesinin, nükleer teknolojiyi kullanmaya hakkı olduğunu söyledi ve nükleer silah üretme amacında olmadıklarını Batı'nın anlaması gerektiğini ifade etti. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Amedi Necad, ülkesinin, nükleer programını başlatma konusundaki kararlılığından geriye tek bir adım atmayacağını söyledi.

Amedi Necad'ın bu açıklaması, dün İngiltere, Almanya ve Fransa'nın, İran'ı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sevk etme tehdidine yanıt olarak geldi.

İran Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ülkelerine görüşmelere devam edilmesi çağrısında bulundu ve henüz yaptırım yoluna başvurulmasının gerekmediğini savundu.

İşbirliğine Son Veririz

İranlı yetkililer, ülkenin nükleer programı konusundaki anlaşmazlık Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sevk edilirse bu konuda gönüllü olarak uluslararası kuruluşlarla yaptıkları tüm işbirliğine son vereceklerini açıklamışlardı.

İran'ın işbirliğine son verme tehdidi ise ülkenin 18 yıl gizli tutmuş olduğu nükleer programı hakkında 2003 yılında başlayan Birleşmiş Milletler denetimlerinin son bulacağı anlamına gelebilir. Uzmanlar böyle bir durumda İran'ın teknolojinin ne kadarına hakim olduğunu belirlemenin imkansız olacağını söylüyorlar.

Konseye Sevketme Yetkisi Atom Ajansı’nın Yetkisinde

İran'ı, bu noktada yaptırım uygulamak üzere Güvenlik Konseyi'ne sevk etme yetkisi Atom Enerjisi Kurumu'na ait. Kurum'un böyle bir karar için 35 üyeli icra kurumundaki 18 üyeden destek alması gerekiyor.

Ancak Güvenlik Konseyi'ne sevk, hemen somut eyleme geçileceği anlamına gelmiyor. Kuzey Kore de 2002 yılında BM denetçilerini ülkeden çıkararak araştırmalarına yeniden başlamış, ülke hakkında alınan kınama kararları dışında bir eyleme geçilmemiş ve Çin'in baskısıyla konunun "altılı görüşmeler ile" çözülmesi yolu seçilmişti.

Amerikalı diplomatik kaynaklar, İran için de güç kullanımının son çare olabileceğini, ilk aşamada yönetim mensuplarına yönelik yaptırımlar getirilebileceğini söylüyorlar. Bu konuda atılacak adımlar gelecek hafta Londra'da, Almanya, Fransa, İngiltere, Rusya ve ABD'nin katılımıyla yapılacak görüşmelerde ele alınacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48