banner15

'İran'ı desteklemek görevimiz'

İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, "İran'ın meşru haklarını destelemek İslami bir görevdir" dedi.

'İran'ı desteklemek görevimiz'

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu İran İslam Cumhuriyetinin barışçıl nükleer faaliyetleri gibi meşru haklarını desteklemenin İslami bir görev olduğunu söyledi. İran Kültür ve İslami İrşad Bakanı Mohammed Hoseyn Seffar Herendi ile 7. İKÖ üyesi ülkeler Enformasyon Bakanları oturumu çerçevesinde görüşen İhsanoğlu, İran’ın desteklenmesinin İran halkını sevindireceği gibi bazı ülkeleri rahatsız edeceğini bildiğini belirtti.

İhsanoğlu İKÖ üyesi ülkelerin meşru haklarını savunmanın İK֒nün bir görevi olduğuna değinerek, İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad’a da selam ve dostluk mesajları gönderdi.  Herendi de bu görüşmede İK֒nün İran’ın barışçıl nükleer meselesi konusunda tutumundan memnun olduklarını belirterek, bazı İslam ülkelerinin henüz enformasyon konusunun ciddiyetini tam olarak algılayamadığını, düşmanların son yıllarda darbelerinin silahlarla değil provokasyon ve enformasyon alanında gerçekleştiğini hatırlattı.

İran ve Türkiye’nin enformasyon alanında yakaladığı gelişmeyi diğer İslam ülkelerinin değerlendirmesi gerektiğini hatırlatan Herendi, İK֒nün bir dünya örgütü olduğunu ve İslam dünyası yararına girişimlere imza atması gerektiğini vurguladı. İhsanoğlu da Herendi’nin düşüncelerini paylaştığını belirttiği görüşmede, iki taraf da İslam dünyasında radyo-televizyon alanında ve haber alma-verme konularında işbirliğinin geliştirilmesini istedi.

 

Kaynak: İRNA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48