banner39

İran'ı Kuşatmada Yeni Halka

Pravda gazetesi, ABD Savunma Bakanı Rumsfeld’in, Azerbaycan ziyaretinde İran’a karşı kullanılmak üzere mobil askeri üsler kurulmasını talep ettiğini yazdı. “Hazar’ın korunması” programının nükleer tehditlere yönelik olduğunu

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran'ı Kuşatmada Yeni Halka

ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld’in Irak’ta başlayan gezisi; Afganistan, Azerbaycan ve Kırgızistan ile devam etti. Gezinin Azerbaycan ayağı, İran’ı kuşatma planlarıyla ilgili yeni soru işaretlerinin doğmasına sebep oldu. Dört ay önce de Azerbaycan’ın başkenti Bakü’yü ziyaret eden Rumsfeld’in, bu ülkede “mobil askeri üsler” kurmayı istediği belirtiliyor. Pravda gazetesi, bu üslerin, Avrupa ve Asya’daki ABD birliklerinin yeniden konuşlandırılmasında rol oynayacağını yazdı. Azeri gazetelerinde yer alan yorumlara göre, iki ülke arasında giderek artan “askeri işbirliği”, İran bağlamında önem kazanıyor.

Yeni askeri üsler

Amerikalı yetkililerin, Azerbaycan’ı İran’a karşı “kazanmak” için yoğun çaba sarfettiği, bu ülkeye kurulacak üslerle İran’ı hedef almak istediği belirtiliyor. Pravda gazetesi, Azerbaycan’ın bu plana itiraz etmediğini, çünkü İran’ın Hazar’daki hak iddiasından rahatsız olduğunu yazdı. Wall Street Journal gazetesine göre, Rumsfeld’in gezisinin ikinci önemli amacı, Hazar’ın enerji kaynakları. ABD, petrol ve doğalgazın Batı’ya sorunsuz nakledilmesi için, önümüzdeki 10 yıl içinde “Hazar Koruma” programına 100 milyon dolar kadar yatırım yapacak. Programın amacı; halen inşa halindeki Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının “güvenliğini” sağlamak.

Boru hatlarına ‘koruma’

Wall Street Journal, “Hazar Koruma Programı”nın, bölgeye polis ve özel kuvvet askerlerinin konuşlandırılmasını içerdiğini yazdı. Bu kuvvetler, petrol boru hatlarına yönelik olası saldırılar gibi hallerde “ani müdahale” yapabilecek yeteneğe sahip olacak. Kuvvetlerin eğitimini, ABD ordusunun Avrupa Komutanlığı üstlenecek. Bakü’de radar donanımlı bir komuta merkezi de program için tahsis edilecek. Bu merkez aracılığıyla Azerbaycan hükümeti, Hazar Denizi’nin petrol alanlarındaki deniz trafiğini gözleme imkanına kavuşacak.

Chirac’ın İran politikası

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın İran konusunda ABD’nin hoşuna gitmeyen politikalarda ısrar ettiği belirtildi. Ajanslara göre Chirac, İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine izin verilmesi için Avrupa Birliği’ni zorluyor. Daha önce, Fransa, İngiltere ve Almanya, ekonomik ve siyasi teşvikler verilmesi karşılığında, İran’ın nükleer yakıt programını sona erdirmesini talep etmişti. İran, uranyum zenginleştirme programını dondurmuş bulunuyor. Ancak İranlı yetkililer her fırsatta, bu programı sürdürmenin en doğal hakları olduğunu söylüyorlar. Geçtiğimiz ay konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı ve AB Dış Politika Şefi Javier Solana, İran’ın “BM gözetimi altında küçük çaplı bir uranyum zenginleştirme programı yürütmesine” yeşil ışık yaktı. Diplomatlar, bu yumuşamanın ardında Chirac’ın isteklerinin yattığını belirttiler.

ABD-Rusya rekabeti Hazar’da

Rus Nezavisimaya gazetesi Hazar bölgesinin, Rusya ve ABD arasında yeni bir rekabet alanı haline geldiğini yazdı. Gazeteye göre ABD, Hazar’daki işbirliği örgütüne Türkiye, Özbekistan, Türkmenistan’ı da dahil etmeyi amaçlıyor. Nezavisimaya gazetesinde yayınlanan yorum-haberde, NATO komutanı General James Jones’un, ABD’nin Hazar bölgesinin güvenliği için Azerbaycan’da askeri üs kurmak ve özel birlik konuşlandırmak istediğini açıkladığı hatırlatıldı. Gazetedeki yazıda, Azeri askeri yetkililerin bu plana karşı çıkmadıkları belirtilirken, Rus askeri uzmanlarının ise, Bush Yönetimi’nin ABD-Kazakistan-Azerbaycan ittifakı kurmak istediğine inandıkları kaydedildi. Haberde, “Beyaz Saray, Türkmenistan, Özbekistan ve Türkiye’yi de bu işbirliği örgütüne dahil etmek istiyor” ifadesi kullanıldı. “Hazar’ın korunması” programının nükleer tehditlere yönelik olduğunu yazan gazete, bu programla özellikle İran’ın askeri üslerinin kuşatılmasının amaçlandığı ileri sürdü.
        
Rice Moskova'ye gidecek

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın 19 Nisan'da iki günlük ziyaret için Moskova'ya geleceği bildirildi. Vremya Novosti gazetesinde çıkan haberde, Rice'ın Moskova'yı, Rusya'nın Nazi işgalinden kurtuluşunun yıldönümü olan 9 Mayıs'ta bir araya gelecek olan ABD Başkanı George Bush ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesinin hazırlıkları için ziyaret edeceğini duyurdu. Bu arada siyasi gözlemciler, Bush-Putin zirvesinin iki ülke ilişkileri açısından son derece önemli olduğunu belirterek, ikinci kez seçilmelerinin ardından bir araya gelecek liderlerin ilişkilerin gelişimine, istemeleri halinde önemli ivme kazandırabileceğine dikkat çektiler. Gazeteye bilgi veren kaynaklar, Rice'ın Moskova ziyareti sırasında Bush'un Baltık ülkeleri ve Gürcistan'a yapacağı ziyaret hakkında bilgi vereceğini ve bu ziyaretin Rus tarafına karşı olmadığı konusunda güvence vereceğini kaydettiler.

banner53
Yorumlar (0)
14
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?