banner39

İran'ın bu kadar düşüncesiz olabileceğini beklemiyordum

El-Cezire televizyonunda yayınlanan El-İtticahu’l-Muakis (Zıt Yönler) programıyla tanınan Dr. Faysal El-Kasım, Katar Eş-Şark gazetesindeki bugünkü makalesine, ‘İran’ın bu kadar düşüncesiz olacağını beklemiyordum’ başlığını koymuş.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran'ın bu kadar düşüncesiz olabileceğini beklemiyordum

14 Ocak 2007 Pazar

 

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

 

‘İran’ın bu kadar düşüncesiz olacağını beklemiyordum’

 

El-Cezire televizyonunda yayınlanan El-İtticahu’l-Muakis (Zıt Yönler) programıyla tanınan Dr. Faysal El-Kasım, Katar Eş-Şark gazetesindeki bugünkü makalesine, ‘İran’ın bu kadar düşüncesiz olacağını beklemiyordum’ başlığını koymuş.

 

Yazar, makalesinin ilk parağrafında Acem halısıyla meşhur İranlıların sabır ve hikmet sahibi insanlar olduklarını düşünmekle ne kadar yanıldığını, Saddam Hüseyin’in Kurban Bayramı’nda idamını onaylamakla İranlılar hakkındaki bu düşüncelerin buharlaştığını, oysa Humeyni öldüğünde Saddam’ın Irak gazetelerine “Allah rahmet eylesin” demelerini tavsiye ettiğini yazıyor.

 

İranlıların Saddam Hüseyin’in idamını geciktirebilecekleri halde bunu yapmadıklarını yazan Faysal El-Kasım, yazısını şöyle sürdürüyor:

 

“İranlılalrın yaptıklarına hayret! Bir yandan dünya Müslümanlarının %85’inin duygularıyla barbarca alay ediyorlar, diğer yandan bazı İslam ülkelerini İran’a karşı mezhep kışkırtıcılığı yapmakla suçluyorlar. İranlılar ve bölgedeki müttefikleri; Amerika, İsrail ve bazı Araplar tarafından Sünniler ve Şiiler arasında fitne çıkarma çabaları olduğundan şikayet ediyorlar. Bu tamamen doğru olabilir. Fakat İran gerçekten şiiler ve Sünniler arasındaki kini kışkırtmak istemiyorsa, iddia ettiği gibi İslam birliğini sağlamak ve İslam birliğinin Siyonistler ve Amerikalılar tarafından delinmesini engellemek için çalışıyorsa, niçin Irak’taki adamlarına ve milislerine Saddam Hüseyin’i Kurban bayramında asmaları için yeşil ışık yakıyor ve Müslümanları mezhep esasına göre bölmek isteyenlere altın tepside fırsatlar sunuyor? İran’ın hikayesi, “Bana vurdu ve sonra ağladı, beni geçti ve sonra şikayet etti” hikayesine benziyor. İranlılar mezhep kışkırtıcılığına kendileri başlamışken Sünnilerin mezhep kışkırtıcılığından şikayet etmeye hakkı var mı? İlk başlatan daha zalim değil mi?”

 

İranlıların Saddam Hüseyin’i Arapların gözünde veliye dönüştürdüğünü ve intikam şehvetiyle Arap ülkelerindeki halk desteğini kaybettiklerini yazan Faysal El-Kasım, bir kaç ay önce İran’ın Arap hakları tarafından direniş ve cihadın simgesi olarak görüldüğünü, Saddam’ın idamı ve cesedin etrafında dans edilmesi nedeniyle bu düşüncenin tamamen buharlaştığını söylüyor. Yazar, daha önce İran’ı savunan bir çok kişinin bu tavrından vazgeçtiğini ve İran’ı “Pis Farslı” olarak tanımlamaya başladıklarını kaydediyor.

 

Faysal El-Kasım, yazısını şu cümlelerle bitiriyor:

 

“Kinini Saddam Hüseyin’in mübarek Kurban bayramının ilk günü asmakla dindirmek isteyenler, tehlikeli bir hastalığa yakalanacağını bilmeden ucuz şehvetini dindirmek isteyen şehvet azgını ahmak insana benzemektedir. Ne kazandılar?.”

 

 

Uluslararası Kral Faysal Ödülü Tataristan Cumhurbaşkanı’na

 

Suudi Arabistan El-Vatan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Uluslararası Kral Faysal Ödülü’nün İslam’a ve Müslümanlara hizmetleri nedeniyle bu yıl Tataristan Cumhurbaşkanı Mintemir Şaymiyev’e verildiği yazıyor.

 

Haberde, 1977 yılında kurulan Uluslararası Kral Faysal İslam’a Hizmet Ödülü’nün ilk kez 1979 yılında verildiği ve İslam’a ve Müslümanlara hizmette öne çıkanların ödüle layık görüldükleri bildiriliyor.

 

El-Vatan’ın haberinde Uluslararası Kral Faysal Ödülü’ne ilk hak kazananın Ebu’l-A’lâ El-Mevdudi olduğu belirtilirken, bu yıl ödülün Tararistan Cumhurbaşkanı’na verilmesinin gerekçelerini de şu şekilde sıralıyor:

 

1. Ülkesinde İslam kültürünü diriltme ve halkına İslam’ı tanıtma yönündeki büyük çabaları

2. Ülkesindeki eski camileri onarması ve yeni camiler inşa etmesi. Müze niteliğindeki Kul Şerif Camii’ni onararak ibadete açması.

3. Kur’an-ı Kerim ve İslami kitapların basımı için matbaalar kurması. Arapça, Rusça ve Tatarca eğitim yapan İslam Üniversitesi’ni kurması.

4. Ülkesini sosyal barışın örneği haline getiren siyaseti.

 

El-Vatan gibi Suudi Arabistan El-Yevm gazetesinde de, bu yıl ödüle layık görülen Tataristan Cumhurbaşkanı Mintemir Şaymiyev hakkında kısa bir bilgi veriliyor.

 

Haberde, Mintemir Şaymiyev’in ziraatle uğraşan bir ailenin çocuğu olarak 1937’de dünyaya geldiği ve ziraat eğitimi alarak ziraat mühendisi olduğu, çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1991 yılında Tataristan Cumhurbaşkanı seçildiği bildiriliyor.

 

 

Maliki’nin yerine Allavi veya Abdulmehdi

 

Eş-Şarku’l-Evsat gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, Bağdat’taki güvenlik problemini çözememesi halinde Amerika’nın Nuri El-Maliki’den desteğini çekeceğini imâ etmesinin ardından çeşitli beklentilerin ortaya çıktığı belirtiliyor.

 

Irak hükümet kaynaklarına dayandırılan haberde, Nuri El-Maliki’nin yerine geçebilecek isimlerin gizli ve açık toplantılarda konuşulduğu kaydediliyor ve üç isimden bahsediliyor: Eski başbakanlardan Iyad Allavi, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi liderlerinden Adil Abdülmehdi ve Ulusal Diyalog Bakanı Ekrem El-Hekim.

 

Eş-Şarku’l-Evsat’ın haberinde belirtildiğine göre, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, İranlıların tutuklandığı operasyonun bizzat Bush’un emriyle gerçekleştiğini açıklamış.

 

 

Müslüman Kardeşler parti kuruyor

 

Kuveyt Er-Re’y El-Aam gazetesinin bugünkü sayısındaki bir haberde, Mısır Müslüman Kardeşler Hareketi’nin siyasi parti kurma çalışmalarını hızlandırdığı ve yeni partinin önümüzdeki haftalarda ilan edileceği bildiriliyor.

 

Haberde, Müslüman Kardeşler liderlerinin yeni kurulacak partinin muhafazakar bir parti olacağını ve Müslüman Kardeşler Hareketi dışındaki İslami akımların üyelerine de açık olacağını söylediği yazıyor.

 

Mısır El-Ehram gazetesindeki bir haberde ise, Mısırlı bir yetkilinin gazeteye yaptığı açıklamada, Müslüman Kardeşler’in siyasi parti kurarak kanunları by-pass etmek ve güvenlik güçlerini zor durumda bırakmak istediğini öne sürdüğü yazıyor.

 

Haberde belirtildiğine göre, Mısırlı yetkili, Müslüman Kardeşler’in Mısır’da yasak olduğunu ve siyasi parti kuramayacağını, parti kurma haberlerinin dikkatleri başka yöne çekmek için atılmış bir medya fişeği olduğunu da öne sürmüş.

 

 

Condi: Bekaretimin kararlarıma etkisi yok!

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yayınlanan El-Beyan gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, dün İsrail’de İsrailli meslektaşıyla görüşmesinin ardından ortak basın toplantısına katılan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’a, Amerikalı bir bayan gazetecinin bekarlığının kararlarını etkileyip etkilemediğini sorduğu yazıyor.

 

 

Haberde belirtildiğine göre Amerikalı gazeteci, Rice’a daha önce Irak hakkındaki bazı sözlerini ve bekar olduğu ve çocuk sahibi olmadığı için Irak hakkında karar veremeyeceğini söylediğini hatırlatmış.

 

Haberde, Rice’ın bu soruya çocuklarının olmamasının kararlarını etkilemediğini söyleyerek cevap verdiği bildiriliyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?