banner39

İran'ın gücü Batı'yı şaşırttı

'Büyük Peygamber 2' askeri tatbikatı ile adeta füze gösterisi yapan İran ordusu, Batı'yı afallattı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran'ın gücü Batı'yı şaşırttı

İran ordusunun, ardı ardına gerçekleştirdiği askeri tatbikatlar ve özellikle denediği füzeler, Batılıları şaşırttı. “Büyük Peygamber 2” adını taşıyan son tatbikat kapsamında, 2 Kasım’da fırlatılan füzelerin, dünyada bir tatbikatta denenen en çok sayıda füze olduğu belirtiliyor.

 
Denemeler başarıyla sonuçlanırken, ABD ve İsrail’in özellikle tedirgin olduğu belirtiliyor. İsrailli gayrıresmi istihbarat sitesi Debka’ya konuşan bir Amerikalı füze uzmanı, İran’ın denediği son füze fırlatma teknolojilerinin, bu ülkede olduğunu bile bilmediklerini kabul etti. Adı açıklanmayan uzman, tatbikatta, “bilinmedik” savaş başlıklarının da sergilendiğini kaydetti. Uzmana göre en şaşırtıcı gelişme, onlarca salkım bombası içeren uzun menzilli Şahab-3 füzesinin başarıyla denenmesi oldu. Debka, bu füzenin teknolojisinin Çin’e ait olduğunu ileri sürdü.
 
Salkım bombaları
 
Siteye göre, 2000 kilometre menzile sahip olan Şahab-3, ABD, İsrail veya Avrupa’nın elindeki anti-füze sistemleriyle baş edebilecek güçte. Füzenin bazı özelliklerinin Batı tarafından halen bilinmediği de belirtiliyor. Debka, salkım bombalarının hedefe yakın bir noktada ayrılması halinde, ABD-İsrail yapımı Arrow füzelerinin Şahab-3’e karşı başarı şansı olduğunu, ama salkım bombalarının hedeften uzakta ayrılması halinde “yapacak bir şey olmayacağını” yazdı.
 
1 Kasım’da başlayan son İran tatbikatı, ABD’nin Kızıldeniz’de yaptığı son askeri yığınağa bir yanıt olarak değerlendiriliyor. Nitekim, İran Devrim Muhafızları Komutanı General Yahya Rahim Safavi, “Füze denemeleri, bölge dışındaki düşmanlarımıza caydırma ve savunma gücümüzü göstermek için yapıldı. Umarım, mesajı almışlardır” diye konuştu. Bu sözlerle, Basra Körfezi’nde tatbikat yapan ABD, İngiltere ve Fransa liderliğindeki 6 ülkenin hedef alındığı belirtiliyor.
 
Tatbikat kapsamında Şahab-2, El Fakir 73, Fetih 110, Scud B ve Zelzal-2 adlı füzeler de denendi. İran devlet televizyonu, onlarca füzenin aynı anda fırlatılışını ekranlara yansıttı. Tatbikatı değerlendiren İsrail’in eski anti-balistik füze programı şefi Uzi Rubin, şaşkınlığını gizlemedi. Rubin, “Tatbikatın şiddeti, eşi görülmedik bir boyuttaydı. Amaç bir izlenim yaratmaktı ve başarılı olundu” değerlendirmesini yaptı. Rubin, İran’ın aynı anda bu kadar çok füze ateşlemesinin “teknik ve operasyonel bir başarı” olduğunu dile getirdi.
 
İsrail senaryoları
 
Öte yandan, İsrail Genelkurmayı’nın, “Suriye ve Hizbullah’ın önümüzdeki yaz ayında İsrail’e karşı yeni bir saldırı düzenleyebileceği” kanısında olduğu bildirildi. Ha’aretz gazetesinin haberine göre İsrail ordusu, 2007 yazı öncesinde “azami hazırlık seviyesine” gelmek için faaliyetlere başladı.
 
Genelkurmay Başkanı Dan Halutz’un, “temel senaryolar” hazırladığı belirtiliyor. Bu senaryolar şöyle sıralandı:
 • Suriye veya Hizbullah’ın, İran’ın desteğiyle İsrail’e “savaş açması”. Bu senaryonun “önümüzdeki iki yıl içinde gerçekleşebileceği”, ama 2007 yazında patlak vermesinin yüksek ihtimal olduğu dile getirildi.
 • ABD’nin Irak’tan çekilmesi halinde, bu ülkenin “İran ve Suriye cephesine katılması” olasılığı.
 • Filistinli gerillaların “terör saldırıları”nı yoğunlaştırması.
 • El Kaide bağlantılı grupların İsrail’e saldırı düzenleme ihtimali.
 • Kaynak: Evrensel

  banner53
  Yorumlar (0)
  31
  açık
  Günün Anketi Tümü
  Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?